| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować czynności wchodzące w skład usługi transportowej

Jak opodatkować czynności wchodzące w skład usługi transportowej

Jesteśmy firmą transportową. Na zlecenie naszych kontrahentów przewozimy towary w Polsce. W podpisywanych przez nas umowach odrębnie określane są koszty paliwa, przestojów, parkingów, noclegów kierowców. Jakimi stawkami powinniśmy opodatkować te czynności? Czy każdą z nich możemy opodatkować odrębną stawką?

RADA
Całość świadczenia powinni Państwo opodatkować jedną stawką właściwą dla usługi transportowej, tj. 22%. Nie jest prawidłowe ewidencjonowanie każdej z tych czynności według odrębnej stawki.

UZASADNIENIE
Odpowiedź należy rozpocząć od stwierdzenia, że obrotem podlegającym opodatkowaniu VAT jest kwota należna od nabywcy. Dlatego gdy świadczymy usługę, należy określić, jaki jest jej podstawowy charakter. Gdy podstawowa usługa zostanie określona, pozostałe czynności z nią związane należy opodatkować według stawki właściwej dla usługi podstawowej. Ponieważ w Państwa przypadku kontrahent umawia się na wykonanie usługi transportowej, a nie np. usługę postoju, dlatego całość świadczenia należy opodatkować według stawki właściwej dla usługi transportowej. Potwierdzają to również przepisy VI dyrektywy.
Również w wyroku z 6 grudnia 2005 r. o sygnaturze III SA/Wa 2532/05 WSA powołał się na art. 11A pkt 2b VI dyrektywy. Określa on, że koszty bezpośrednio związane z zasadniczą usługą zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Według WSA zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar jest przerzucany na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego. Brak jest możliwości sztucznego dzielenia czynności, które składają się na usługę będącą przedmiotem umowy.
Potwierdza to także orzecznictwo ETS. W wyroku w sprawie C-41/04, pomiędzy Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV oraz Staatssecretaris van Financien (Holandia), sąd stwierdził, że art. 2(1) VI dyrektywy należy interpretować w taki sposób, że jeżeli dwa lub więcej elementów dostarczonych przez podatnika klientowi jest ze sobą powiązanych na tyle ściśle, że tworzą obiektywnie z ekonomicznego punktu widzenia jedną transakcję, której podział byłby sztuczny, to wszystkie te elementy tworzą pojedynczą dostawę dla celów podatku VAT.
Ponadto gdy pojedyncza czynność nie jest pomocnicza, lecz ma dominujące znaczenie, to pozostałe czynności powinny być opodatkowane według stawki podstawowej. Taka sytuacja ma miejsce w omawianym przypadku. Usługa transportowa jest tutaj usługą dominującą i stanowi znaczący koszt świadczonej usługi, w porównaniu do kosztów pozostałych czynności. Dlatego całość świadczenia należy opodatkować według stawki 22%.

• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »