| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podarowany środek trwały można amortyzować indywidualną stawką amortyzacji

Czy podarowany środek trwały można amortyzować indywidualną stawką amortyzacji

Otrzymałem w formie darowizny używany 5-letni samochód powypadkowy (zapłaciłem podatek od darowizny). Czy będę mógł go amortyzować? Samochód przed wypadkiem był amortyzowany w innej firmie. Czy możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji?

RADA
Tak, może Pan amortyzować środek trwały otrzymany jako darowizna. Dla samochodu można zastosować stawkę indywidualną w wysokości 40% przy okresie amortyzacji 30 miesięcy.

UZASADNIENIE
Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie są kosztem podatkowym. Rozstrzyga o tym art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) updof. Potwierdzają taką możliwość urzędy skarbowe. Przykładowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Czarnkowie w piśmie z 5 stycznia 2006 r. (nr NP-415/51/3/05) stwierdził, że dokonywane odpisy amortyzacyjne od otrzymanego w wyniku darowizny lokalu użytkowego, wcześniej amortyzowanego u darczyńcy, stanowią koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej u obdarowanego. Wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku darowizny stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 3 updof). Może się zdarzyć, że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości, wtedy przyjmuje się wartość wynikającą z umowy darowizny.
Stosowanie indywidualnych stawek amortyzacji podarowanego środka trwałego jest możliwe, jeśli spełnia się warunki z art. 22j updof. Warunki te w piśmie z 14 czerwca 2004 r. opisał Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach (US.III.415/24/04). Odpowiedział on na pytanie, czy można zastosować indywidualne stawki amortyzacyjne przy amortyzacji środków trwałych otrzymanych w darowiźnie:
W odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny Podatnik posiada możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten przewiduje zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych w stosunku do środków trwałych ulepszonych oraz środków trwałych używanych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Należy podkreślić, że budynki i budowle uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez okres co najmniej 60 miesięcy, zaś w przypadku pozostałych środków trwałych okres ten jest krótszy i wynosi 6 miesięcy, przy czym ciężar udowodnienia okresu używania spoczywa na podatniku. Wysokość tych stawek określona została we wskazanym powyżej przepisie artykułu 22j, poprzez wyznaczenie minimalnego okresu amortyzacji.

• art. 22g ust. 1 pkt 3, art. 22j, art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Wojciech Grabiec
przedsiębiorca, ekspert od systemów zarządzania przedsiębiorstwami
reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »