| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dofinansowanie zwrotu kosztów - skutki w VAT

Dofinansowanie zwrotu kosztów - skutki w VAT

Nasz zakład w 2004 r. zatrudniał bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych oraz programu aktywizacji obszarów wiejskich. Z urzędami pracy podpisano umowę o zwrot kosztów zatrudnienia bezrobotnych, tj. płace, ZUS itp. Czy otrzymane dofinansowanie podlegało VAT? Jeżeli nie, to czy wartość środków należy wliczyć do sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu, a tym samym do struktury sprzedaży za rok 2004 i korekty podatku naliczonego?

Dofinansowanie otrzymane przez Państwa nie podlega opodatkowaniu VAT. Zgodnie z przepisami o VAT opodatkowaniu podlega otrzymana dotacja, subwencja i inna opłata o podobnym charakterze związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Przepis ten budzi wątpliwości u wielu podatników, wobec czego Minister Finansów wydał interpretację w tej sprawie. Z pisma MF wynika, że do podstawy opodatkowania wlicza się tylko takie subwencje (dotacje itp.), które „mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usług. (...) Tym samym otrzymana dotacja, subwencja lub inna opłata o podobnym charakterze, niemająca bezpośrednio wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług”.
Z treści pytania wynika, że dofinansowanie dotyczyło zatrudniania osób bezrobotnych, tj. płac, kosztów ZUS itp. W związku z tym nie miało to bezpośredniego wpływu na kwotę należną (cenę) usług wykonywanych przez Państwa firmę.
W odpowiedzi na drugie pytanie należy wyjaśnić, że stosownie do przepisów o VAT, do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwoty otrzymanych (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 ustawy (tj. dotacji podlegających opodatkowaniu VAT). Zgodnie z wykładnią literalną tego przepisu, do obrotu należy rozliczyć te dotacje, które nie podlegają podatkowaniu VAT. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że otrzymaną kwotę dofinansowania należy wliczyć do kwoty obrotu (sprzedaży) nie podlegającej opodatkowaniu, a tym samym do struktury sprzedaży za rok 2004 i korekty podatku naliczonego. Wynika to z faktu, że dofinansowanie dotyczy ogólnej działalności Państwa firmy i nie jest związane ze świadczeniem konkretnych usług (dostaw towarów).
Należy podkreślić, że z dniem 1 czerwca 2005 r. nastąpiła nowelizacja przepisów ustawy o VAT i uchylony został art. 90 ust. 7 ustawy o VAT. Oznacza to, że po 1 czerwca ub. r. dotacja niepodlegająca opodatkowaniu VAT nie wchodzi do struktury sprzedaży.

Adam Czekalski
doradca podatkowy
uczestnik seminarium doktoranckiego na Wydziale Prawa i Administracji UW

Podstawa prawna:
• art. 29 ust. 1 i art. 90 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
• interpretacja Ministra Finansów z 30 grudnia 2004 r. (znak: PP3-812-1341/2004/BL).

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK