| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystanie z darmowych programów komputerowych stanowi import usług elektronicznych

Czy korzystanie z darmowych programów komputerowych stanowi import usług elektronicznych

Prowadzę działalność polegającą m.in. na tworzeniu stron internetowych. Użytkuję darmowe, powszechnie dostępne oprogramowania znajdujące się w Internecie na zagranicznych i polskich stronach internetowych. Korzystam również z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych. Czy muszę naliczać VAT z tytułu importu usług?

Nie będzie Pan również zobowiązany do naliczania VAT za korzystanie z programu komputerowego zamieszczonego na płycie CD. W tym przypadku VAT rozliczył już sprzedawca towaru. Zakup gazety z dołączoną do niego płytą stanowi bowiem nabycie towaru, a nie usługi. Potwierdza to również rozporządzenie UE, które wyłączyło płyty CD z katalogu usług elektronicznych.
W przypadku gdy gazeta jest nabyta w innym kraju, będzie Pan zobowiązany do rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu towarów.

• art. 2 pkt 26, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 29 ust. 17 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 11 ust. 2 pkt a, art. 12 ust. 3 pkt a rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – treść rozporządzenia została opublikowana w dodatku „PARAGRAFY księgowego” do Mk nr 12/2006 – „VAT 2006”

Joanna Dmowska
ekspert w zakresie podatku VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »