| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystanie z darmowych programów komputerowych stanowi import usług elektronicznych

Czy korzystanie z darmowych programów komputerowych stanowi import usług elektronicznych

Prowadzę działalność polegającą m.in. na tworzeniu stron internetowych. Użytkuję darmowe, powszechnie dostępne oprogramowania znajdujące się w Internecie na zagranicznych i polskich stronach internetowych. Korzystam również z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych. Czy muszę naliczać VAT z tytułu importu usług?

RADA
Za bezpłatne korzystanie z programów komputerowych pobieranych ze stron internetowych nie będzie Pan zobowiązany rozliczyć VAT od importu usług. Również korzystanie z programu komputerowego zamieszczonego na płycie dołączonej do gazety nie powoduje obowiązku rozliczenia VAT od importu usług.

UZASADNIENIE
Aby odpowiedzieć na pytanie, na początku należy sklasyfikować nabywane przez Pana usługi. W przypadku korzystania z programu komputerowego przez Internet mamy do czynienia z usługami elektronicznymi. Za usługi elektroniczne według definicji, którą potwierdza również obowiązujące od 1 lipca br. rozporządzenie UE, uznaje się usługi:
• świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej,
• których świadczenie jest zautomatyzowane,
• które wymagają niewielkiego udziału człowieka,
• których wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.
Jednocześnie wśród przykładowych usług elektronicznych, gdy są świadczone za pomocą Internetu lub innej sieci, są wymieniane ogólne produkty w formie cyfrowej łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami i nowszymi wersjami oprogramowania. Oznacza to, że nabycie programu komputerowego za pomocą Internetu stanowi nabycie usługi elektronicznej.
Gdy program na stronie internetowej udostępnia podatnik mający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w Polsce, to nie ciążą na Panu żadne obowiązki w zakresie rozliczeń tego podatku.
Inaczej jest, gdy program jest udostępniany przez podmiot mający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności poza terytorium Polski; wówczas należy rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z importem usług, a tym samym obowiązkiem rozliczenia VAT. Jako podatnik VAT będziemy zobowiązani do rozliczenia VAT od importu usług elektronicznych, w przypadku gdy:
• świadczący usługę nie posiada siedziby, miejsca prowadzenia działalności lub zamieszkania w Polsce,
• miejscem świadczenia usługi według przepisów ustawy jest Polska (miejscem świadczenia usług elektronicznych jest kraj, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności; czyli w naszym przypadku będzie to Polska).
W takich przypadkach będzie Pan zobowiązany do rozliczenia VAT od importu usług. W praktyce jednak, jeżeli czynność ta jest nieodpłatna, nie będzie możliwości rozliczenia VAT od importu usługi. Jeżeli weźmiemy pod uwagę art. 29 ust. 17 ustawy (który określa, co stanowi obrót z tytułu importu usług), dojdziemy do wniosku, że nieodpłatne nabycie usługi nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Obrót z tytułu importu usług stanowi bowiem kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Ponieważ usługobiorca nie ponosi żadnych wydatków, nie będzie obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »