| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystający z transportu lotniczego rozlicza import usług

Czy korzystający z transportu lotniczego rozlicza import usług

Korzystałem z usługi transportu lotniczego na odcinku USA-Port Lotniczy Kraków. Czy powinienem zakupioną usługę transportową rozliczyć jako import usług w Polsce? Nie jesteśmy zleceniodawcami. Otrzymujemy refaktury od dostawcy towaru, który zleca transport do Polski. Towar z lotniska odbieramy we własnym zakresie.

W związku z rozliczeniem transakcji miała miejsce czynność „refakturowania” usług transportowych. Ustawa o VAT nie zawiera regulacji w zakresie refakturowania usług. Niemniej jednak, zgodnie z przepisami VI Dyrektywy Rady Unii, w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi. Firma Czytelnika będzie zatem nabywcą usług świadczonych przez dostawcę towarów.
Jednocześnie proszę zwrócić uwagę, że podstawa opodatkowania przy imporcie towarów obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Pierwsze miejsce przeznaczenia to miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. W związku z tym transport powinien być również uwzględniony w podstawie opodatkowania przy imporcie towarów.

• art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 29 ust. 14, 15 i 17, art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 73, poz. 504

Anna Sowińska
doradca podatkowy
BDO Polska Sp z o.o.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »