| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy potrącany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy stanowi jego koszt

Czy potrącany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy stanowi jego koszt

Czy zapłacony podatek (wykazany w deklaracji CIT-10) od zapłaconych odsetek dla niemieckiego kontrahenta stanowi dla nas koszt uzyskania przychodu?

RADA
Tak. Państwa kosztem uzyskania przychodu jest kwota odsetek brutto, a więc kwota zawierająca potrącany przez Państwa zryczałtowany podatek dochodowy.

UZASADNIENIE
Złożyli Państwo deklarację CIT-10 (deklarację o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski). Świadczy to o tym, że jako płatnik obowiązani Państwo byli do potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych niemieckiemu kontrahentowi odsetek (art. 26 ust. 1 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 1 updop).
Państwa kosztem uzyskania przychodów są w tej sytuacji odsetki w kwocie brutto, tj. odsetki przed potrąceniem przez Państwa zryczałtowanego podatku dochodowego. Taka jest bowiem kwota wydatku ponoszona przez Państwa. Możliwość zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów wynika z art. 16 ust. 1 pkt 11 updop.
Nie ma znaczenia, że od tych odsetek obowiązani są Państwo dokonać potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego. Potrącenia tego dokonują Państwo bowiem jako płatnik, a więc podmiot obowiązany do obliczenia oraz pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 Ordynacji podatkowej). W uproszczeniu można powiedzieć, że wyręczają Państwo jedynie niemieckiego kontrahenta z rozliczenia obciążającego go podatku w Polsce (gdyby był to podatnik polski, podatek dochodowy rozliczyłby sam).

PRZYKŁAD
Polski podatnik dokonuje wypłaty odsetek w wysokości 100 000 zł niemieckiemu kontrahentowi. Oznacza to, że kosztem uzyskania przychodów polskiego podatnika jest kwota 100 000 zł. Nie ma znaczenia, że podatnik ten jest obowiązany do potrącenia od tych wypłaconych odsetek zryczałtowanego podatku dochodowego (zależnie od tego, czy dysponuje certyfikatem rezydencji niemieckiego kontrahenta – według stawki 5% lub 20%).
• art. 16 ust. 1 pkt 11 oraz art. 26 ust. 1 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 66, poz. 470

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »