| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy skorygować podatek, jeśli stwierdzono braki w dostawie towarów

Kiedy należy skorygować podatek, jeśli stwierdzono braki w dostawie towarów

Stowarzyszenie zajmuje się produkcją albumów i różnych zestawów edukacyjnych. Tym samym jesteśmy podatnikiem VAT, ponieważ osiągane przychody kwalifikowane są jako działalność gospodarcza. Zamówiliśmy towary od dostawcy krajowego.

Zapłaciliśmy i otrzymaliśmy fakturę VAT 14 czerwca. Zamówiony towar dotarł 27 czerwca. Po rozpakowaniu okazało się, że zamówienie zawiera istotne braki. Czy należy odliczyć podatek z faktury w takiej kwocie jak na fakturze, czy też odjąć niedobory i zaewidencjonować według stanu faktycznego, a nie jak wynika z faktury?

Odpowiedź
Samodzielne korygowanie podatku jest nieprawidłowe. Doszłoby do rozbieżności w ewidencjach w porównaniu z posiadanymi dokumentami, co naraziłoby podatnika na przykre konsekwencje podczas ewentualnej kontroli.

Uzasadnienie
Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony związany z czynnościami opodatkowanymi. Może to uczynić w miesiącu otrzymania faktury bądź w miesiącu następnym. Zatem macie Państwo możliwość rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 podatku wynikającego z faktury w takiej kwocie jak na fakturze. Natomiast kolejnym krokiem postępowania powinno być wystąpienie do sprzedawcy o sporządzenie przez niego faktury korygującej do pierwotnej.
Po otrzymaniu faktury korygującej będziecie Państwo mogli skorygować podatek naliczony wykazany pierwotnie w deklaracji za czerwiec, a wynikający z pierwszej faktury otrzymanej od sprzedawcy.

Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Magdalena Jabłecka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK