| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy ewidencjonować w kasie fiskalnej usługi budowlane

Kiedy należy ewidencjonować w kasie fiskalnej usługi budowlane

Kiedy zaewidencjonować w kasie fiskalnej zapłatę za fakturę VAT na usługi budowlane z odroczonym terminem płatności? Czy można najpierw wystawić fakturę, a dopiero po otrzymaniu zapłaty dokonać ewidencji w kasie fiskalnej?

RADA
Usługi budowlane, tak jak wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, należy ewidencjonować w kasie fiskalnej w dniu powstania obowiązku podatkowego. Możliwa jest sytuacja, w której najpierw wystawiana jest faktura, a dopiero później usługa budowlana jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej.

UZASADNIENIE
Z przepisów nie wynika wprost, w jakim momencie należy ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Przyjmuje się jednak, że należy to czynić z chwilą powstawania obowiązku podatkowego. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju z 27 września 2004 r., nr PPDE/443-33/2004, publ. http://sip.mf.gov.pl/, czytamy: „Oznacza to, że w kasie podlegają zarejestrowaniu poszczególne transakcje – ich wartość netto – a także kwoty podatku przypisane do poszczególnych transakcji w momencie dokonania sprzedaży, tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ w omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów (butli z gazem), to w tym momencie transakcja ta winna być zarejestrowana w kasie rejestrującej”.
Inaczej ma się rzecz, jeśli chodzi o termin wystawienia faktury. Z przepisów § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia o fakturach wynika, że faktury dokumentujące świadczenie usług budowlanych należy wystawiać nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie później zaś niż z chwilą powstania tego obowiązku.
Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że w pełni dopuszczalna jest sytuacja, że najpierw jest wystawiana faktura (nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego), a dopiero później (z chwilą powstania obowiązku podatkowego) usługa budowlana jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej.
Na marginesie należy przypomnieć, że obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług budowlanych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi (por. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług).

Przykład
Podatnik wykonał 13 maja 2006 r., na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, usługę budowlaną. W tym samym dniu wystawił fakturę z 14-dniowym terminem płatności. Zapłata została otrzymana 25 maja 2006 r. W tym też dniu należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej usługę budowlaną.
Może się przy tym zdarzyć, że zapłata dokonywana będzie w ratach lub że zapłata nie zostanie dokonana w całości do 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK