| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy refundacja kosztów kształcenia młodocianego jest opodatkowana

Czy refundacja kosztów kształcenia młodocianego jest opodatkowana

Czy otrzymane dofinansowanie (zwrot kosztów) kształcenia pracownika młodocianego przygotowywanego do określonej pracy jest przychodem podlegającym opodatkowaniu? Dofinansowanie nastąpiło na mój wniosek. Nie mogę już skorzystać z ulgi uczniowskiej. Dofinansowanie to potraktowałem jako przychód i zaliczyłem do 8 kolumny pkpir. Czy postąpiłem prawidłowo?

 
RADA
Nie. Dofinansowanie z tytułu szkolenia młodocianych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponieważ otrzymana z tego tytułu kwota została zaliczona do przychodów, powinien Pan je skorygować w kolumnie 8 księgi przychodów i rozchodów. Korekta ta nie wpłynie negatywnie na zaliczkę na podatek dochodowy. Może Pan więc dokonać korekty na bieżąco, pod warunkiem że operacja miała miejsce w tym roku.

UZASADNIENIE
Ulga uczniowska została zlikwidowana od 1 stycznia 2004 r. Jednak pod pewnymi warunkami niektórzy pracodawcy szkolący młodocianych nadal z niej mogą korzystać na zasadzie praw nabytych. Prawdopodobnie nie spełnia Pan tych warunków, w związku z czym ulga nie przysługuje.
Z pytania wynika, że otrzymał Pan dofinansowanie rekompensujące poniesione koszty zatrudnienia młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Dofinansowanie takie jest otrzymywane na podstawie art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty, w ramach dotacji celowej na zadania własne jednostek samorządu terytorialnego.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dotacjami są podlegające szczególnym zasadom rozliczania wydatki budżetu państwa przeznaczone m.in. na finansowanie lub dofinansowanie bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego.

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, które obejmują m.in. sprawy edukacji publicznej. Zadania własne gmin określają szczegółowo przepisy odrębnych ustaw, w tym m.in. ustawy o systemie oświaty.
Dlatego należy uznać, że dofinansowanie kształcenia pracownika młodocianego na warunkach określonych w art. 70b ustawy o systemie oświaty jest dotacją w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Takie ujęcie dofinansowania jest ważne ze względu na zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 47b updof. Na jego podstawie:
(…) wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Wprawdzie zwolnienie to zostało wykreślone z ustawy, ale na podstawie przepisów przejściowych obowiązuje do końca grudnia 2006 r. Tak więc kwota dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, otrzymana – w trybie art. 70b ustawy o systemie oświaty – przez osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, jest zwolniona z podatku dochodowego. Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Przykładem jest postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 20 kwietnia 2006 r., sygn. US I/1/415/4/2006.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »