| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować otrzymaną w konkursie nagrodę

Jak zaewidencjonować otrzymaną w konkursie nagrodę

Spółka z o.o. w konkursie organizowanym przez jednego z kontrahentów wygrała sprzęt RTV o wartości rynkowej 2500 zł. Proszę o przedstawienie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem tej nagrody oraz sposobu ujęcia jej wartości w księgach rachunkowych spółki.

W przypadku gdy spółka postanowi sprzedać otrzymaną nagrodę, to (art. 15 ust. 1i updop) kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tej nagrody będzie wartość przychodu ustalonego przy nabyciu nagrody, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych (oczywiście jeżeli nagroda była uznana za środek trwały i amortyzowana).

Ujęcie otrzymanej nagrody w księgach rachunkowych
Tak jak ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, również ustawa o rachunkowości (art. 28 ust. 2) nakazuje wycenę nieodpłatnie otrzymanych aktywów wg ceny rynkowej, a dokładnie według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
Sposób ujęcia otrzymanej nagrody w księgach rachunkowych spółki zależy od tego, czy otrzymaną nagrodę spółka postanowi zaliczyć do środków trwałych, czy też nie. Jeżeli wartość nagrody nie przekroczy 3500 zł, to wówczas podatnik, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, w połączeniu z odpowiednimi zapisami w polityce rachunkowości, może nie zaliczać wygranej do środków trwałych. Również w przypadku uzyskania nagrody o wartości przekraczającej 3500 zł spółka może nie zaliczać jej do środków trwałych, jeżeli zamierza dokonać zbycia wygranej przed upływem roku.
Według ustawy o rachunkowości wartość otrzymanej nagrody, niezakwalifikowanej do środków trwałych (art. 3 ust. 1 pkt 32g), zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.
Jeżeli otrzymana nagroda potraktowana zostanie jako środek trwały, to zastosowanie będzie miał tu przepis art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zaliczający otrzymane nieodpłatnie środki trwałe do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Kwota ujęta na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów będzie stopniowo zwiększać pozostałe przychody operacyjne – równolegle do odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych od środka trwałego.

WAŻNE!
Mimo że dla celów bilansowych przychód w związku z otrzymaniem nagrody zaliczonej do środków trwałych powstaje stopniowo, to dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje on jednorazowo – w momencie otrzymania nagrody.

PRZYKŁAD
Spółka z o.o. w ramach konkursu zorganizowanego przez kontrahenta, otrzymała w sierpniu nagrodę – kamerę wideo o wartości rynkowej 2700 zł.
Wariant I – nagroda została potraktowana u otrzymującej ją spółki jako środek trwały.
W sierpniu przyjęto sprzęt do ewidencji i używania. Zastosowano liniową metodę amortyzacji i 20% stawkę amortyzacyjną.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK