| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować otrzymaną w konkursie nagrodę

Jak zaewidencjonować otrzymaną w konkursie nagrodę

Spółka z o.o. w konkursie organizowanym przez jednego z kontrahentów wygrała sprzęt RTV o wartości rynkowej 2500 zł. Proszę o przedstawienie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem tej nagrody oraz sposobu ujęcia jej wartości w księgach rachunkowych spółki.

W przypadku gdy spółka postanowi sprzedać otrzymaną nagrodę, to (art. 15 ust. 1i updop) kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tej nagrody będzie wartość przychodu ustalonego przy nabyciu nagrody, pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych (oczywiście jeżeli nagroda była uznana za środek trwały i amortyzowana).

Ujęcie otrzymanej nagrody w księgach rachunkowych
Tak jak ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, również ustawa o rachunkowości (art. 28 ust. 2) nakazuje wycenę nieodpłatnie otrzymanych aktywów wg ceny rynkowej, a dokładnie według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.
Sposób ujęcia otrzymanej nagrody w księgach rachunkowych spółki zależy od tego, czy otrzymaną nagrodę spółka postanowi zaliczyć do środków trwałych, czy też nie. Jeżeli wartość nagrody nie przekroczy 3500 zł, to wówczas podatnik, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, w połączeniu z odpowiednimi zapisami w polityce rachunkowości, może nie zaliczać wygranej do środków trwałych. Również w przypadku uzyskania nagrody o wartości przekraczającej 3500 zł spółka może nie zaliczać jej do środków trwałych, jeżeli zamierza dokonać zbycia wygranej przed upływem roku.
Według ustawy o rachunkowości wartość otrzymanej nagrody, niezakwalifikowanej do środków trwałych (art. 3 ust. 1 pkt 32g), zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.
Jeżeli otrzymana nagroda potraktowana zostanie jako środek trwały, to zastosowanie będzie miał tu przepis art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zaliczający otrzymane nieodpłatnie środki trwałe do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Kwota ujęta na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów będzie stopniowo zwiększać pozostałe przychody operacyjne – równolegle do odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych od środka trwałego.

WAŻNE!
Mimo że dla celów bilansowych przychód w związku z otrzymaniem nagrody zaliczonej do środków trwałych powstaje stopniowo, to dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje on jednorazowo – w momencie otrzymania nagrody.

PRZYKŁAD
Spółka z o.o. w ramach konkursu zorganizowanego przez kontrahenta, otrzymała w sierpniu nagrodę – kamerę wideo o wartości rynkowej 2700 zł.
Wariant I – nagroda została potraktowana u otrzymującej ją spółki jako środek trwały.
W sierpniu przyjęto sprzęt do ewidencji i używania. Zastosowano liniową metodę amortyzacji i 20% stawkę amortyzacyjną.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK