| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy brak potwierdzenia noty korygującej wstrzymuje prawo do odliczenia VAT z faktury

Czy brak potwierdzenia noty korygującej wstrzymuje prawo do odliczenia VAT z faktury

Od 1 stycznia 2006 roku zmieniła się nazwa firmy, poprzez wykreślenie z nazwy jednego małżonka. Dotychczas oboje byli na fakturach. Do błędnie wystawionych faktur wystawiamy noty korygujące. Czy VAT naliczony z tych faktur mogę odliczyć na ogólnych zasadach, czy dopiero w miesiącu otrzymania potwierdzonej noty korygującej? Numer NIP nie uległ zmianie.

W przedstawionej sytuacji firma nie dokonuje zmiany notą korygującą całej swojej nazwy, wskazanej na fakturze jako nabywcy towaru (do czego zresztą nie byłaby uprawniona). Koryguje ją tylko poprzez wykluczenie z niej jednego z małżonków. Tego rodzaju zmiana nie ma wpływu na prawo odliczenia podatku z faktury pierwotnej. Podlega on odliczeniu na zasadach ogólnych. Mimo nieprawidłowej nazwy, wskazanej w fakturze, identyfikacja nabywcy nie powinna budzić wątpliwości organów skarbowych. Muszą one mieć pewność, że chodzi o ten sam podmiot. Pozostałe informacje są poprawne i wskazują na firmę. Niemniej jednak firma powinna takie noty korygujące wystawić i zadbać o posiadanie potwierdzenia akceptacji ich treści przez sprzedawcę.
Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby na fakturze dane firmy były na tyle nieprecyzyjne, że mogłyby dać podstawę do postawienia zarzutu, że faktura nie dotyczy konkretnej firmy – a co się z tym wiąże, nie jest dokumentem uprawniającym do odliczenia VAT. W takiej sytuacji należałoby wstrzymać się z odliczeniem VAT do momentu otrzymania potwierdzenia akceptacji treści noty korygującej przez sprzedawcę. W przypadku Państwa firmy takie postępowanie nie jest jednak konieczne.

• art. 86 ust. 1, 2, 10 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »