| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć delegację zagraniczną

Jak rozliczyć delegację zagraniczną

Firma wysłała pracownika w delegację zagraniczną. Pracownik pobrał zaliczkę w walucie obcej i po powrocie przedstawił rachunki w tej walucie. Według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia? Jak ująć taką operację w ewidencji księgowej?

RADA
W przypadku zaliczek na delegację zagraniczną i ich rozliczenia nie następuje wypływ środków pieniężnych poza przedsiębiorstwo. Dlatego rozliczenie delegacji odbywa się z wykorzystaniem jednego kursu – według którego waluty obce zostały ujęte w kasie.

UZASADNIENIE
Rozliczanie kosztów podróży zagranicznej przez przedsiębiorców odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 września 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Stosownie do przepisów rozporządzenia pracownik powinien otrzymać zaliczkę w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju.
UWAGA!
Za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona także w walucie polskiej, w wysokości stanowiącej równowartość przysługującej zaliczki w walucie obcej.
Do określenia wysokości zaliczki przysługującej pracownikowi przyjmuje się przewidywane koszty oraz wielkość diet i należności ryczałtowych związanych z podróżą. Wiąże się to między innymi z czasem podróży oraz państwem, w którym pracownik będzie wykonywał postawione mu zadania.
Po powrocie rozliczenie poniesionych przez pracownika wydatków i pozostałych należności związanych z zagraniczną podróżą służbową może nastąpić:
• w walucie zaliczki,
• w walucie wymienialnej, albo
• w złotych polskich.
W jakiej walucie nastąpi rozliczenie zależy od ustaleń między pracodawcą i pracownikiem.
Do rozliczenia kosztów podróży pracownik powinien dołączyć dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, takie jak faktury VAT, rachunki lub bilety. Nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych zwrotem ryczałtowym.
Jeżeli uzyskanie dokumentu nie było możliwe, pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.
UWAGA!
Za dzień poniesienia kosztu przez firmę z tytułu podróży służbowej należy przyjąć datę rozliczenia delegacji.
Księgowanie typowych operacji gospodarczych związanych z wyjazdem pracownika w podróż służbową poza granicami kraju przedstawia się następująco:
1. Pobranie z banku waluty obcej na zaliczkę – kwotę w złotych ustala się według kursu sprzedaży banku z dnia zakupu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


d) ewidencja różnic kursowych ujemnych wynikających z różnicy między wyższym kursem sprzedaży a niższym kursem kupna banku:
Wn „Pozostałe koszty finansowe” – analityka „Różnice kursowe”,
Ma „Kasa walutowa”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 14 września 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju – Dz.U. Nr 186, poz. 1555

Justyna Grywińska
księgowa z licencją MF, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK