| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opłacone podatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

Kiedy opłacone podatki mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność handlową. Podatek od środków transportowych oraz podatek od nieruchomości za 2005 r. zostały zapłacone w 2006 r. Kiedy powinniśmy zaliczyć kwoty tych podatków do kosztów uzyskania przychodów?

RADA
Oba te podatki są kosztami podatkowymi o tzw. pośrednim charakterze. Najczęściej organy podatkowe nakazują tego rodzaju wydatki zaliczać do kosztów podatkowych w roku (miesiącu) ich poniesienia. W Pana przypadku będzie to zatem rok 2006.

UZASADNIENIE
Przepisy podatkowe nie rozróżniają kosztów bezpośrednich i pośrednich. Podział ten jest jednak często stosowany w urzędowych interpretacjach podatkowych. Co więcej, rzutuje on na zaliczenie danych kosztów do określonego roku podatkowego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Organy podatkowe każą koszty bezpośrednie potrącać w roku (miesiącu) wystąpienia powiązanego z nimi przychodu. Natomiast koszty pośrednie – w momencie ich poniesienia.
Koszty uzyskania przychodów są potrącalne (pomniejszają przychody) przede wszystkim w tym roku, w którym zostały poniesione.
Możliwe jest także potrącenie w roku osiągnięcia przychodów: kosztów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy, ale dotyczących przychodów tego roku podatkowego, oraz kosztów określonych co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów tego roku podatkowego.
Jeśli zarachowanie kosztów nie było możliwe, należy je potrącić w roku, w którym zostały faktycznie poniesione. O momencie zaliczenia kosztów do danego okresu decyduje zatem ich związek z przychodem osiągniętym w tym czasie. Dotyczy to jednak kosztów o charakterze bezpośrednim, tj. wydatków ściśle związanych z przychodami.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Kosztami pośrednimi są wydatki, które nie mają bezpośredniego wpływu na osiągane przychody. Są to koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika (np. koszty: utrzymania czystości, obsługi księgowej, badania sprawozdania finansowego, polis ubezpieczeniowych, podatek od nieruchomości). W ich przypadku nie jest możliwe ustalenie, którego konkretnego przychodu dotyczą.
Przykładem takiego rozróżnienia kosztów i kwalifikacji podatku od nieruchomości do kosztów pośrednich jest argumentacja zawarta w interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich z 21 kwietnia 2005 r., sygn. USPDI-423/3/4211/P/i/1/05.
Organy podatkowe na ogół uważają, że koszty pośrednie (do których zaliczymy zarówno podatek od nieruchomości, jak i podatek od środków transportowych) należy potrącać w roku (miesiącu) ich faktycznego poniesienia.
Takie stanowisko zajęło też Ministerstwo Finansów, stwierdzając:
W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc których nie można przypisać do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia (art. 15 ust. 1 updop). Oznacza to, że w sytuacji gdy zaległy podatek od nieruchomości, np. za lata 2003-–2004, został faktycznie zapłacony w roku 2005, to do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczony dopiero w 2005 r.
(pismo Departamentu Podatków Bezpośrednich MF z 3 marca 2006 r., sygn. PB 3-IP-8213-21/06-181).

• art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 753

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK