| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie ewidencjonować VAT niepodlegający odliczeniu

Gdzie ewidencjonować VAT niepodlegający odliczeniu

Firma prowadzi działalność zwolnioną i opodatkowaną VAT. Czy VAT naliczony zawarty w fakturach za zakupione usługi obce dotyczące wyłącznie działalności zwolnionej z VAT powinien być odnoszony łącznie z ceną netto usługi w ciężar konta "Usługi obce", czy też kwota VAT powinna być wydzielana z ceny brutto tej usługi i odnoszona na konto "Podatki i opłaty"?

RADA
Podatek VAT (naliczony) – niepodlegający odliczeniu – w przypadku zakupu usług obcych dotyczących wyłącznie sprzedaży zwolnionej z VAT powinien być w zasadzie księgowany na konto 403 „Podatki i opłaty”. Pewien wyjątek w praktyce stanowi zakup usług zaliczanych do kosztów reprezentacji i reklamy limitowanej, gdzie zaewidencjonowanie kwoty VAT na koncie 403 „Podatki i opłaty” utrudniłoby prawidłowe ustalenie wielkości kosztów reprezentacji i reklamy limitowanej.

UZASADNIENIE
Niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług jest składnikiem ceny nabycia, która ma zastosowanie do wyceny aktywów – zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
W przypadku zakupu usług obcych nie mamy jednak do czynienia z nabyciem aktywów, które podlegałyby wycenie, lecz z poniesieniem kosztu, który powinien zostać zaewidencjonowany na kontach wynikowych. W przypadku sporządzania rachunku zysków i strat, w wariancie porównawczym, wykazuje się koszty rodzajowe z taką szczegółowością (w takim podziale), jak wynika to ze „wzoru” sprawozdania finansowego – określonego w załączniku nr 1 do uor. „Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym, o którym mowa w art. 45 ustawy, dla innych jednostek niż banki i zakłady ubezpieczeń”.
Ustawa o rachunkowości nie zawiera definicji poszczególnych rodzajów kosztów prostych, a ich nazwy określają charakter kosztów ewidencjonowanych na kontach w zespole 4, w dostosowaniu do potrzeb sprawozdawczych jednostki.
Ewidencjonowanie kosztów usług obcych służących sprzedaży nieopodatkowanej podatkiem VAT (tzn. bez prawa odliczenia podatku naliczonego) w wartości brutto nie spowodowałoby ustalenia błędnego wyniku finansowego ani komplikacji o charakterze podatkowym. Wynika to z faktu, że niepodlegający odliczeniu podatek VAT od zakupów, jeżeli mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – jest kosztem podatkowym. Jednakże takie rozwiązanie ewidencyjne powinno zostać zapisane w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości oraz ujawnione we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego.
WAŻNE!
Ewidencjonowanie kosztów usług w wartości brutto (gdy podatek VAT nie podlega odliczeniu) powinno być zapisane w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupu usług zaliczanych do kosztów reprezentacji i reklamy limitowanej. W takim przypadku należy ewidencjonować koszty podlegające limitowaniu (w wysokości 0,25% przychodów) łącznie z podatkiem od towarów i usług niepodlegającym odliczeniu. Zaksięgowanie podatku VAT na koncie 403 „Podatki i opłaty” utrudniłoby bowiem prawidłowe ustalenie wielkości kosztów reprezentacji i reklamy limitowanej, zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów.

• art. 28 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Tadeusz Waślicki
autor jest biegłym rewidentem

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK