| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych

Mam pytanie odnośnie do fakturowania usług transportowych. Mamy podpisaną umowę z kontrahentem polskim, w której widnieje zapis, że mamy ich obciążać za wykonywane usługi miesięcznie (jedna FV w miesiącu za usługi świadczone od 1 do ostatniego dnia miesiąca). Kiedy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy?

RADA
Obowiązek podatkowy powstaje w omawianym przypadku z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za usługi transportowe, wykonane w danym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od ostatniego dnia tego okresu rozliczeniowego (ostatniego dnia miesiąca).

UZASADNIENIE
Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług transportowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług (por. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług). W przypadku usług transportowych, świadczonych jednorazowo, nie ulega wątpliwości, kiedy usługa zostaje wykonana. W przypadku regularnego świadczenia usług transportowych pojawia się pytanie, czy można uznać, iż usługę transportową uznaje się za wykonaną z upływem okresu rozliczeniowego, przyjętego przez strony (np. z końcem miesiąca).
Taka możliwość istnieje. Przez pojęcie wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (podobnie Witold Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym,
Warszawa 1997, str. 126).
Jeżeli umowa zawarta między stronami przewiduje świadczenie usług transportowych w ustalonym okresie rozliczeniowym, usługę transportową uznaje się za wykonaną z ostatnim dniem danego okresu rozliczeniowego (podobnie Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Częstochowie w piśmie z 20 maja 2004 r., nr PP/443-20/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/).
Przyjęcie powyższego stanowiska oznacza, że obowiązek podatkowy powstaje w omawianym przypadku z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za usługi transportowe, wykonane w danym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od ostatniego dnia tego okresu rozliczeniowego (ostatniego dnia miesiąca).

• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK