| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym są kosztem po zerwaniu umowy najmu

Czy wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym są kosztem po zerwaniu umowy najmu

Spółka w wynajmowanym lokalu dokonała wielu przeróbek (inwestycja w obcym środku trwałym). Ze względu na konflikt z wynajmującym umowa najmu została zerwana, a przeróbki usunięte. Czy wydatki poniesione na inwestycję w obcym środku trwałym w przypadku wycofania się z umowy najmu można zaliczyć do kosztów?

Trzeba jednak podkreślić, że przedstawiona interpretacja może budzić wątpliwości w związku z dotychczasowymi wyjaśnieniami MF (wyjaśnienie opublikowane w Mk nr 9/2006 str. 15). Stwierdza się w nich: przez faktyczną likwidację należy rozumieć zużycie (zniszczenie) środka trwałego, a nie rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy. W przypadku zatem gdy strata z tytułu niezamortyzowanej części inwestycji w obcym środku trwałym powstała w wyniku rozwiązania umowy najmu lub dzierżawy, strata ta nie może być zaliczona do kosztów podatkowych.
Jednak Ministerstwo Finansów odnosiło się tu do sytuacji, w której po rozwiązaniu najmu nie dochodzi do fizycznej likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym. Wydanie środka trwałego właścicielowi nie jest bowiem stratą i nie stanowi kosztu podatkowego.

• art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK