| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakim miesiącu uwzględnić w strukturze zakupu faktury dokumentujące nabycie towarów

W jakim miesiącu uwzględnić w strukturze zakupu faktury dokumentujące nabycie towarów

Prowadzę książkę przychodów i rozchodów (kpir). Zdarza się, że faktury zakupowe, np. z maja, otrzymuję w czerwcu. VAT naliczony z tych faktur rozliczam w deklaracji za czerwiec. Czy prawidłowe jest również uwzględnienie tych faktur w strukturze zakupów za czerwiec? Czy faktury z datą wystawienia majową należy zaliczyć do struktury zakupów za maj, a naliczony VAT rozliczyć w dacie otrzymania faktury?

Przepis art. 84 ust. 1 ustawy uprawnia podatników świadczących usługi w zakresie handlu do obliczenia kwoty podatku należnego na podstawie struktury zakupu. Prawo to przysługuje w przypadku, gdy podatnicy:
• dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej różnymi stawkami VAT,
• nie są zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Przy wyliczaniu kwoty podatku należnego od dokonanej sprzedaży za dany okres rozliczeniowy należy przyjąć zakupy towarów handlowych udokumentowane fakturą VAT z okresu, w którym dokonano tych zakupów. Przepis nie wiąże obowiązku uwzględnienia faktury w strukturze zakupu w okresie jej wystawienia, tylko z okresem rozliczeniowym, w którym dokonano zakupu.
W przedstawionej sytuacji za okres dokonania zakupów powinna zatem Pani przyjąć miesiąc fizycznego otrzymania faktur, a nie datę ich wystawienia przez dostawcę. Faktury otrzymane w czerwcu z majową datą wystawienia powinna Pani uwzględnić w strukturze zakupów w czerwcu. Podatek naliczony z tych faktur może Pani natomiast uwzględnić w rozliczeniu za czerwiec lub za następny okres rozliczeniowy, czyli lipiec.

• art. 84 ust. 1, art. 86 ust. 10 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »