| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakim miesiącu uwzględnić w strukturze zakupu faktury dokumentujące nabycie towarów

W jakim miesiącu uwzględnić w strukturze zakupu faktury dokumentujące nabycie towarów

Prowadzę książkę przychodów i rozchodów (kpir). Zdarza się, że faktury zakupowe, np. z maja, otrzymuję w czerwcu. VAT naliczony z tych faktur rozliczam w deklaracji za czerwiec. Czy prawidłowe jest również uwzględnienie tych faktur w strukturze zakupów za czerwiec? Czy faktury z datą wystawienia majową należy zaliczyć do struktury zakupów za maj, a naliczony VAT rozliczyć w dacie otrzymania faktury?

RADA
Otrzymane faktury, dokumentujące nabycie towarów handlowych w maju, powinny być uwzględnione w strukturze zakupu w miesiącu ich otrzymania, a nie w miesiącu wystawienia. Podatek naliczony może być natomiast odliczony w czerwcu lub lipcu.

UZASADNIENIE
Jeżeli mamy do czynienia z obrotem krajowym lub importem towarów, to prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje generalnie w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę albo dokument celny (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Jeżeli natomiast nabywca nie odliczy podatku w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy, to może tego dokonać w rozliczeniu za okres następny. Należy przy tym przestrzegać zasady, iż prawo do tego odliczenia nie może powstać wcześniej niż z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub z chwilą wykonania usługi. Warunek ten nie ma zastosowania w przypadku faktur dokumentujących czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych, tj. określonych w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9–11 ustawy.
W tym przypadku termin odliczenia podatku u nabywcy wyznacza termin otrzymania faktury albo miesiąc następny. Przepisy przewidują również liczne wyjątki od zasady ogólnej terminu odliczenia VAT. Dotyczy to faktur dokumentujących usługi za media, usługi, dla których obowiązek w VAT powstaje na zasadach szczególnych, oraz obrót wewnątrzwspólnotowy i import usług. Faktury te nie będą przedmiotem rozważań w przedstawionej sytuacji, ponieważ nie są one uwzględniane w strukturze zakupów, stosowanej w celu wyliczenia na jej podstawie kwoty podatku należnego.
Na termin odliczenia podatku u nabywcy nie ma wpływu termin wystawienia faktury przez dostawcę, tylko termin jej otrzymania przez nabywcę, czyli nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Takie sformułowanie przepisu przesądza o tym, że nabycie towaru wiąże się niekoniecznie z fizycznym posiadaniem danej rzeczy, ale z możliwością rozporządzania nią, czyli korzystania z niej bez żadnych ograniczeń, dysponowania nią jak właściciel – w tym też możliwością jej zbycia. Dokumentem dającym to uprawnienie jest faktura VAT. Jej posiadanie (otrzymanie) ma zatem decydujące znaczenie dla uznania momentu nabycia towaru. W przedstawionej sytuacji należy uznać, że nabycie miało miejsce w miesiącu otrzymania faktury, a nie jej wystawienia przez dostawcę – czyli w maju.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »