| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy opodatkować wypłatę zaliczki na pensję

Kiedy należy opodatkować wypłatę zaliczki na pensję

Pracownik wystąpił do nas z prośbą o wypłatę w lipcu 2006 r. zaliczki na poczet wynagrodzenia, które otrzyma w sierpniu 2006 r. Pieniądze chciał przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek. Spółka wyraziła zgodę na wypłatę. W którym miesiącu powinniśmy opodatkować zaliczkę na przyszłą pensję? Pensję za lipiec wypłaciliśmy pracownikom z końcem lipca.

RADA
Zaliczkę na wynagrodzenie za sierpień 2006 r. wypłaconą w lipcu należy opodatkować tak, jakby był to element pensji pracownika, czyli w lipcu.

UZASADNIENIE
Co jest przychodem ze stosunku pracy, określa art. 12 updof. Przepis ten nie wymienia „zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia”. Dla organów podatkowych jest to jednak przychód ze stosunku pracy w momencie, gdy pracownik otrzymał taką zaliczkę. Tak samo jest w przypadku postawienia zaliczki do dyspozycji pracownika. Pracodawca jako płatnik jest zobowiązany od takiej wypłaty obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W praktyce pobór zaliczki na podatek następuje od sumy wypłat pieniężnych w danym miesiącu niezależnie od sposobu określenia tytułu wypłaty. Należy więc do 20 sierpnia 2006 r. wpłacić na konto właściwego dla Państwa urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Organy podatkowe, kontrolując pracodawców pod kątem tego typu wypłat, używają niezmiennie argumentu, iż taka zaliczka jest przychodem ze stosunku pracy. Jedynym powodem jej wypłaty jest posiadanie przez otrzymującego zaliczkę statusu pracownika. Organy podatkowe wskazują, że gdyby pracownik nie był związany stosunkiem pracy z pracodawcą, nigdy nie otrzymałby „zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia”.
Organy podatkowe zajmują w tej kwestii jednolite stanowisko. Przykładowo spółka z o.o. zgodziła się wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Spółka z o.o. jako płatnik uważała, że od tej wypłaty nie oblicza się oraz nie potrąca zaliczki na podatek dochodowy. Użyła argumentu, że moment pobrania zaliczki na podatek dochodowy następuje dopiero, gdy pracownikowi stawiane jest pełne wynagrodzenie brutto do dyspozycji lub wypłacane wynagrodzenie netto tzw. „na rękę”. Dopiero w tym momencie pracownik otrzymuje kwotę pomniejszoną m.in. o zaliczkę na podatek dochodowy. W odpowiedzi na ten argument Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 12 maja 2006 r. (sygn. PBB3-4117/3-0022/2006) odpowiedział:Według Słownika Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA (Warszawa 1997–2006): zaliczka „jest to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet tej należności”. Zgodnie z powyższą definicją wypłacona pracownikowi w danym miesiącu zaliczka stanowi część należności (wynagrodzenia ze stosunku pracy), otrzymanej przez niego na poczet tej należności (tj. przyszłego wynagrodzenia). (...) art. 12 ust. 1 updof zawiera przykładowe wyliczenie świadczeń stanowiących przychody ze stosunku pracy, co oznacza, iż nie należy traktować go jako wyczerpującego katalogu rodzajów świadczeń zaliczanych do przychodów z tych tytułów. (...) Dlatego do przychodów określonych w tym przepisie należy zaliczyć również inne niewymienione wprost w nim świadczenia, jeżeli uzyskiwane są przez pracownika w związku z wykonywaną przez niego pracą. Zatem właściwym jest stwierdzenie, że do przychodów ze stosunku pracy należy również zaliczyć „zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia”.

• art. 12, art. 31, art. 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Małgorzata Korycka
konsultant biura rachunkowego
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »