| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy składki na ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej są jego przychodem

Czy składki na ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej są jego przychodem

Czy ubezpieczenie pracownika przez firmę podczas odbywanej przez niego podróży służbowej należy zaliczyć do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu? Czy w tym przypadku trzeba naliczyć składki ZUS?

RADA
Tak. Składki na dodatkowe ubezpieczenie pracownika odbywającego podróż służbową są jego przychodem podlegającym opodatkowaniu. Przychód z tego tytułu stanowi również podstawę naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE
Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania. Zalicza się do nich również wartość świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z tytułu odbywanej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów, noclegów i innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku dodatkowego ubezpieczenia pracowników wyjeżdżających w delegację.
Jeśli jednak pracodawca postanowi dodatkowo ubezpieczyć pracownika odbywającego podróż służbową, to równowartość opłaconych przez niego składek na takie ubezpieczenie będzie przychodem pracownika, który należy opodatkować. Przychód ten nie jest zwolniony przedmiotowo, ponieważ nie został wymieniony w art. 21 ust. 1 updof.
Stanowisko takie potwierdzają też organy podatkowe. W jednym z pism stwierdzono m.in.:
(…) z (…) definicji przychodów
[ze stosunku pracy] wynika, że opłacanie przez pracodawcę składek ubezpieczenia pracownika od następstw nieszczęśliwych wypadków jest świadczeniem pieniężnym ponoszonym za pracownika i tym samym stanowi przychód pracownika (interpretacja Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z 16 września 2004 r., sygn. RO/436/196/2004).
Wspomniane przychody pracownika są również podstawą naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

• art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 753
• § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju – Dz.U. Nr 236, poz. 1990; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 186, poz. 1554

Sławomir Liżewski
ekspert w zakresie
podatków dochodowych
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »