| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja darowizn rzeczowych

Ewidencja darowizn rzeczowych

Jesteśmy stowarzyszeniem, które zajmuje się opieką i pomocą dla dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych życiowo. Od firmy odzieżowej otrzymaliśmy w formie darowizny różnego rodzaju odzież (bez magazynowania). Odzież została rozdana dzieciom. Otrzymaliśmy fakturę VAT. Jak poprawnie zaksięgować ten przychód?

Odpowiedź
Aktywa, o których mowa w pytaniu, należy ująć jako pozostałe przychody operacyjne. Wycenia się je według cen rynkowych.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości aktywa otrzymane nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, na inne cele niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki. Zalicza się je w ewidencji księgowej do pozostałych przychodów operacyjnych. Nieodpłatnie otrzymane aktywa wycenia się – zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości – według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu (a więc według aktualnej ceny rynkowej).
Ewidencję księgową otrzymanej darowizny przedstawiamy na przykładzie:

PRZYKŁAD
Stowarzyszenie otrzymało w formie darowizny odzież o wartości rynkowej 6000 zł. Odzież bez magazynowania została rozdana dzieciom.
Ewidencja księgowa
1. Nieodpłatnie otrzymane materiały – wydane bezpośrednio po otrzymaniu 6000,00 zł
Wn konto 40 „Koszty według rodzajów” (w analityce „Zużycie materiałów”) lub konto zespołu 5
Ma konto 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”
Gdyby otrzymane materiały zostały objęte ewidencją bilansową w toku składowania (przyjęte do magazynu), ewidencja przebiegałaby następująco:
1. Przyjęcie materiałów do magazynu
Wn konto 31 „Materiały”
Ma konto 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”
2. Wydanie nieodpłatne materiałów
Wn konto 40 „Koszty według rodzajów” (w analityce „Zużycie materiałów”) lub konto zespołu 5
Ma konto 31 „Materiały

Jednocześnie należy podkreślić, że darczyńca, który przekazał odzież, nieprawidłowo udokumentował tę operację. Nie ma w tym przypadku podstawy do wystawienia faktury VAT.
Jeżeli darczyńca miał prawo przy zakupie darowanych następnie towarów do odliczenia podatku VAT, to zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT powinien był wystawić w jednym egzemplarzu fakturę wewnętrzną VAT, która służy wyłącznie do rozliczenia podatku należnego z tytułu przekazania darowizny. Faktura ta pozostaje w aktach darczyńcy. Stowarzyszenie powinno otrzymać jedynie dokument (protokół przekazania, oświadczenie), z którego wynikałby fakt przekazania darowizny oraz jej wartość.

Podstawy prawne
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Anna Kędziora

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK