| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy po przekroczeniu progu podatkowego przez wykonawcę dzieła nadal trzeba potrącać zaliczkę w wysokości 19%

Czy po przekroczeniu progu podatkowego przez wykonawcę dzieła nadal trzeba potrącać zaliczkę w wysokości 19%

Osoba zawarła z naszą firmą już piątą w tym roku umowę o dzieło i przekroczyła pierwszy próg podatkowy. Czy w związku z tym mamy od jej wynagrodzenia odprowadzać podatek z zastosowaniem stawki 30% czy dalej 19%. Osoba ta wykonuje dzieła związane z uprawą roli i zbiorami plonów.

Skoro ustawodawca nie określa momentu wystąpienia skutków złożenia wniosku (oświadczenia woli), odwołać się należy, w opisanym zakresie, do regulacji ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Jak z powyższego wynika, wniosek podatnika, o którym mowa w art. 41a ustawy podatkowej, wywołuje skutki od chwili dojścia do płatnika tego wniosku (oświadczenia woli) w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.
Oznacza to, że nie można automatycznie utożsamiać momentu dojścia do płatnika wniosku podatnika w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, z miesiącem, w którym podatnik złożył oświadczenie. Może się bowiem zdarzyć, że oświadczenie to dotrze do płatnika w innym miesiącu niż ten, w którym zostało złożone. Dlatego zawsze należy precyzyjnie ustalić datę zapoznania się przez płatnika z treścią oświadczenia podatnika i dopiero od tej chwili stosować wyższą stawkę przy poborze zaliczek na podatek dochodowy.

Przykład
Pani Anna Malinowska zawarła ze spółką z o.o. umowę o dzieło na wykonanie koncepcji aranżacji wnętrz w jej siedzibie. Spółka z o.o. była zadowolona z rezultatów pracy pani Anny, dlatego jeszcze kilkakrotnie zawierała z nią umowę o dzieło. Wskutek zawarcia ostatniej z nich dochody pani Anny przekroczyły pierwszy próg skali podatkowej. W związku z tym 29 sierpnia 2006 r. pani Anna złożyła wniosek o zastosowanie przez spółkę wyższej stawki przy poborze zaliczki na podatek dochodowy. Oświadczenie to wysłała pocztą, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Z doręczonego jej potwierdzenia wynikało, że oświadczenie zostało doręczone spółce 2 września 2006 r. Dlatego dopiero w tym miesiącu spółka jako płatnik będzie mogła zastosować 30% stawkę przy poborze zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia pani Anny.

• art. 13 pkt 8, art. 41, art. 41a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Anna Welsyng
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »