| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy wykazywać w księgach rachunkowych otrzymanie darowizny usług

Czy należy wykazywać w księgach rachunkowych otrzymanie darowizny usług

Nasza jednostka (klub sportowy) otrzymała darowiznę w postaci usługi - malowanie pomieszczeń. Jak powinniśmy postępować w przypadku otrzymania takiej usługi? Czy słuszne byłoby księgowanie: Wn konto "Rozrachunki", Ma konto "Przychody operacyjne" oraz Wn konto "Koszty operacyjne", Ma konto "Rozrachunki"?

WAŻNE!
W deklaracji podatku dochodowego należy w przychodach wykazać wartość wykonanego remontu, wyceniając go według cen, za jakie podobne usługi można nabyć na rynku (art. 12 ust. 6 updop).
Jednakże w przypadku wielu jednostek (w tym klubów sportowych) istnieje szereg zwolnień, z których jednostki te mogą korzystać. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.
Również wolne od podatku są dochody podatników będących klubami sportowymi w rozumieniu ustawy z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, co wynika z treści art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

• art. 12 ust. 6, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 41 ust. 1–2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
• ustawa z 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym – Dz.U. Nr 155, poz. 1298; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 64, poz. 448

Tadeusz Waślicki
autor jest biegłym rewidentem

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »