| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wartość pracy wolontariusza nie jest kosztem

Wartość pracy wolontariusza nie jest kosztem

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej - klubem sportowym. W ramach realizowanego zadania publicznego naszej gminy w środkach własnych wykazujemy pracę wolontariuszy, którą określamy kwotowo. Czy w ujęciu księgowym istnieje możliwość określenia wkładu pracy wolontariusza i ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych?

Przywołajmy jeszcze rozporządzenie Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej. W § 2 ust. 3 rozporządzenie określa, że do kosztów działalności jednostki zalicza się między innymi wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne oraz inne świadczenia na rzecz pracowników i innych osób. Warunkiem poniesienia kosztu jest więc wykonanie świadczenia (zapłata wynagrodzenia), a w opisanym przypadku takowe nie występuje.
W świetle powyższych wyjaśnień uważam, że z punktu widzenia ustawy o rachunkowości nie ma podstaw do zaliczenia wartości tego typu świadczeń do kosztów działania organizacji.
Na zakończenie chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 12 ust. 4 pkt 16, wyłącza z przychodów do opodatkowania wartość świadczeń wolontariuszy udzielanych na zasadach określonych w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wyłączenie dotyczy przychodów, a nie kosztów.

Podstawy prawne
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• rozporządzenie Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej – Dz.U. Nr 137, poz. 1539; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 11, poz. 117

Aleksander Zawadzki

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »