| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wartość pracy wolontariusza nie jest kosztem

Wartość pracy wolontariusza nie jest kosztem

Jesteśmy stowarzyszeniem kultury fizycznej - klubem sportowym. W ramach realizowanego zadania publicznego naszej gminy w środkach własnych wykazujemy pracę wolontariuszy, którą określamy kwotowo. Czy w ujęciu księgowym istnieje możliwość określenia wkładu pracy wolontariusza i ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych?

Nadmieniam, że praca wolontariusza jest wyliczona na podstawie jego godzin pracy i wkładu pracy tak, jakby wykonywał ją pracownik na etacie.

Odpowiedź
Nie ma podstaw do zaliczenia wartości tego typu świadczeń do kosztów działania organizacji.

Uzasadnienie
Odpowiadając na Państwa pytanie, należałoby, po pierwsze, przytoczyć definicję kosztu, zawartą w ustawie o rachunkowości. W art. 3 ust. 1 pkt 31 zdefiniowane zostały pojęcia kosztów i strat. Ustawa rozumie przez nie uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.
Analizując Państwa przypadek oraz przytoczony przepis, można stwierdzić, że przynajmniej dwa z trzech warunków zawartych w definicji nie będą spełnione w przypadku pracy wolontariuszy oraz próby zaliczenia jej wartości w koszty.
Po pierwsze, na pewno nie można mówić w takim przypadku o uprawdopodobnionym zmniejszeniu korzyści ekonomicznych, gdyż takie nie wystąpią. Mówić tu raczej możemy o otrzymaniu korzyści ekonomicznych wyrażających się nieodpłatnym świadczeniem usług na rzecz jednostki.
Po drugie, definicja akcentuje wpływ pojawienia się kosztu na pozycje bilansowe. Mowa jest tu o „zmniejszeniu wartości aktywów lub zwiększeniu wartości zobowiązań i rezerw”. Nie widzę tu możliwości drugostronnego odnoszenia kosztu wartości tego typu świadczeń w bilansie. Jedynym rozwiązaniem byłoby drugostronne ich odniesienie w przychody jako wartość świadczeń otrzymanych nieodpłatnie. Takie rozwiązanie nie jest jednak zgodne z przytoczoną definicją.
Trzecia wątpliwość, która wobec dwóch powyższych jest już tylko wątpliwością formalną, dotyczy wiarygodnego oszacowania wartości tego kosztu. W pytaniu określają Państwo, że wartość pracy wolontariusza jest wyliczona na podstawie jego godzin pracy oraz wkładu pracy. Pragnąłbym zwrócić uwagę, że pracownicy etatowi, wykonujący ten sam rodzaj pracy mogą być różnie wynagradzani. Jaka jest zatem podstawa wyliczenia tego wynagrodzenia? Jeżeli taką samą pracę wykonują u Państwa również pracownicy etatowi, to można zastosować analogię, jednak należałoby ją stosować z dużą ostrożnością.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK