| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT zapłacony przez kontrahenta w związku z importem towarów niezbędnych do realizacji zamówienia

Czy można odliczyć VAT zapłacony przez kontrahenta w związku z importem towarów niezbędnych do realizacji zamówienia

Kontrahent spoza Unii Europejskiej, posiadający NIP UE, zlecił nam wykonanie urządzenia. Będzie ono przedmiotem eksportu lub WDT. Kontrahent dostarcza nam pewne elementy do wbudowania, na podstawie faktur pro forma, importowych lub WNT. Czy mam prawo odliczać VAT zapłacony i uwzględniony na dokumencie SAD?

RADA
Nie mają Państwo prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z dokumentów celnych związanych z importem przedmiotowych elementów. Nie występuje bowiem w Waszym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie ani import towarów.

UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że realizują Państwo zamówienie polegające na wykonaniu towaru (urządzenia). Część elementów wykorzystywanych do jego wytworzenia otrzymują Państwo od zlecającego zamówienie. Elementy te są przez zlecającego przywożone z zagranicy w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu towarów.
Otóż otrzymanie takich elementów nie wywołuje dla Państwa żadnych skutków na gruncie VAT. Nie nabywają Państwo bowiem prawa do rozporządzania przedmiotowymi elementami jak właściciel. Gdyby tak było, stanowiłoby to przesłankę wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – por. art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie nabywacie jednak prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Czyli – nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Również nie są Państwo ich importerem. Z treści pytania wynika, że importerem przedmiotowych elementów jest Państwa kontrahent.
Podsumowując, nie mają Państwo prawa do odliczenia podatku wynikającego z dokumentów celnych związanych z importem. Ewentualnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu dokonać może jedynie Państwa kontrahent. Może on również wystąpić o zwrot tego podatku na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom.

• art. 9 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »