| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu "z kratką"

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu "z kratką"

Przed 1 maja 2004 r. zawarłem umowę leasingu operacyjnego na tzw. samochód z kratką (z homologacją ciężarową). Po zakończeniu umowy będę uprawniony do realizacji opcji zakupu. Cena wykupu określona jest w wysokości 7500 zł netto. W związku z powyższym zastanawiam się, czy będę uprawniony do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia tego samochodu. Zaznaczam, że zgodnie z art. 154 ustawy o VAT dokonałem zarejestrowania powyższej umowy w urzędzie skarbowym w wymaganym terminie.

Jeśli dopuszczalna ładowność tego samochodu nie przekracza ładowności obliczonej według wzoru z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, będzie miał Pan prawo do odliczenia jedynie 50% podatku określonego w fakturze zakupu. W sytuacji jednak, gdy – niezależnie od dopuszczalnej ładowności samochodu – samochód ten spełniać będzie definicję samochodu używanego w rozumieniu ustawy o VAT, sprzedaż tego samochodu zwolniona będzie z opodatkowania.
Pańskie pytanie wynika z faktu, że w stanie prawnym obowiązującym przed 1 maja 2004 r. leasing samochodów „z kratką” lub ich zakup uprawniał korzystającego lub nabywcę do odliczenia całości podatku naliczonego. Obowiązujące od 1 maja 2004 r. przepisy ustawy o VAT niestety nie zezwalają już na dokonanie takiego pełnego odliczenia – nabycie samochodów „z kratką”, jeśli ich dopuszczalna ładowność jest niższa niż ładowność obliczona według wzoru z art. 86 ust. 3 ustawy, uprawnia do odliczenia wyłącznie 50% kwoty podatku, nie więcej jednak niż 5000 zł. Ograniczenie to dotyczy również usługobiorców użytkujących tego typu samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. W przypadku takich usługobiorców kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu stanowi jedynie 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu lub innych płatności wynikających z zawartej umowy. Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, suma podatku podlegająca odliczeniu, dotycząca jednego samochodu, nie może przekroczyć 5000 zł. Jednak w przypadku umów leasingu, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy, jeśli umowy takie zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004 r., ograniczenie w odliczeniu podatku może nie mieć zastosowania. Jeżeli zatem umowy leasingu, której przedmiotem są samochody „z kratką”, zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym, korzystający ma wciąż prawo do odliczenia całości podatku naliczonego od czynszu lub innych płatności wynikających z takich umów. Ponieważ art. 154 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie leasingu i podatku naliczonego wynikającego z czynszu leasingowego, podatek naliczony z tytułu poleasingowego zakupu samochodu „z kratką” będzie podlegał odliczeniu z uwzględnieniem limitu określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku gdyby nabywany od finansującego samochód był samochodem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, tj. gdyby finansujący faktycznie go używał (przed albo po leasingu) przez pół roku (łącznie), wówczas poleasingowa sprzedaż takiego samochodu korzystałaby ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 niżej podanego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Jarosław Andrusiuk
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86 ust. 3 i 7; art. 154; art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535),
• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970; ost. zm. Dz.U. nr 145, poz. 1541).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK