| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Posiadamy samochód, który jest leasingowany. W sierpniu kończy się umowa leasingu i możemy go wykupić za 2000 zł netto + VAT. Po wykupieniu zamierzamy go sprzedać. Jakie z tym wiążą się obowiązki w VAT, jeśli mieliśmy ograniczone prawo do odliczenia VAT?

RADA
Sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia z VAT. Należy wystawić fakturę VAT ze stawką zw. i rozliczyć tę transakcję w deklaracji VAT.

UZASADNIENIE
Rozpatrując sposób opodatkowania transakcji sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingowej, należy wyróżnić dwa przypadki.
Po pierwsze, jeżeli samochód nie został zaliczony do środków trwałych, a wydatek na jego zakup został jednorazowo uznany za koszt uzyskania przychodów, spółka Czytelnika w momencie sprzedaży zobowiązana jest rozliczyć przychód w kwocie uzyskanej ze sprzedaży.

Przykład
Po upływie czterech miesięcy użytkowania samochodu spółka A dokonuje sprzedaży spółce B za cenę 4000 zł. Skoro przy zakupie samochodu całość jego ceny 2000 zł została przez spółkę zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, w momencie sprzedaży przychodem będzie cała cena uzyskana ze sprzedaży, czyli 4000 zł.

Drugi przypadek może zaistnieć, jeżeli po zakupie samochodu spółka Czytelnika rozpoczęła jego amortyzację. Wówczas w momencie sprzedaży przychodem będzie cena uzyskana ze sprzedaży, pomniejszona o koszt uzyskania przychodów w wysokości dotychczas niezamortyzowanej części wartości początkowej (1666 zł). W rezultacie spółka A osiągnie na transakcji przychód w wysokości 334 zł.
Może podlegać zwolnieniu z VAT sprzedaż używanego samochodu osobowego, co do którego podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego. Warunkiem jest, aby można było zaliczyć go do towarów używanych. Przedmiotowy samochód będzie mógł zostać uznany za towar używany i tym samym podlegać zwolnieniu od podatku, jeżeli okres jego używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku. Do tego czasu można również wliczyć okres, w którym podatnik użytkował samochód na podstawie umowy leasingu. W takiej sytuacji podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT, na której ujmie sprzedaż jako zwolnioną od podatku.
Opisane powyżej zwolnienie dotyczy jedynie podatników, którzy dokonywali częściowego (50% lub 60%) odliczenia podatku naliczonego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. Gdy odliczyliśmy podatek naliczony w pełnej wysokości, nie możemy skorzystać ze zwolnienia. W tym przypadku należy opodatkować sprzedaż stawką 22%.

WAŻNE!
Nie mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT podatnicy, którzy odliczali podatek naliczony w pełnej wysokości lub odliczali go na podstawie przepisów „starej” ustawy o VAT.

• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 73, poz. 504

Marcin Sikora
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »