| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przekwalifikowanie umowy leasingu operacyjnego a VAT

Przekwalifikowanie umowy leasingu operacyjnego a VAT

W lipcu br. zawarłem umowę leasingu operacyjnego na leasing maszyny tkackiej. Jako że jestem czynnym podatnikiem VAT, a leasingowana przeze mnie maszyna wykorzystywana jest do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, odliczam podatek naliczony wykazywany w fakturach otrzymywanych od finansującego. Z jakimi ewentualnymi konsekwencjami podatkowymi w VAT mogę się spotkać w sytuacji, gdyby powyższa umowa została przekwalifikowana na umowę najmu?

Przekwalifikowanie umowy leasingu operacyjnego na umowę najmu nie kreuje, generalnie, żadnych negatywnych konsekwencji w VAT.
 
Z perspektywy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny, tak jak i najem, stanowi usługę (świadczenie usług). Z uwagi na to oraz fakt, że leasing operacyjny podlega takim samym zasadom opodatkowania, w tym również zasadom odliczania podatku naliczonego, jak najem, nie poniesie Pan, jako korzystający, negatywnych konsekwencji podatkowych w sytuacji przekwalifikowania powyższej umowy leasingu na umowę najmu. Usługa leasingu, tak samo jak usługa najmu, opodatkowana jest bowiem według stawki podstawowej (22%), moment powstania obowiązku podatkowego określa w obu przypadkach art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, a zasady (i termin) odliczania podatku naliczonego – art. 86 ust. 2 pkt 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 tej ustawy. Zasadnicze znaczenie dla określenia terminu odliczenia podatku naliczonego, zarówno w leasingu operacyjnym, jak i najmie, ma otrzymanie faktury – prawo do odliczenia przez korzystającego/najemcę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury; jeżeli jednak podatek ten nie zostanie rozliczony w powyższym terminie, można go odliczyć w rozliczeniu za miesiąc następny. Na marginesie dodać można, iż gdyby leasingował Pan powyższą maszynę na podstawie umowy leasingu (finansowego) klasyfikowanego jako dostawa towaru, wówczas przekwalifikowanie takiej umowy na najem niosłoby dopiero negatywne konsekwencje podatkowe dla Pana. W szczególności musiałby Pan w takim wypadku dokonać korekty podatku naliczonego (in minus), obliczonego od sumy opłat leasingowych, wynikającego z faktury wystawionej przez finansującego na początku umowy leasingu.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a), art. 86 ust. 10 pkt 1, art. 86 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Jarosław Andrusiuk


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »