| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Podatek od środków transportu

Podatek od środków transportu

Wzięliśmy w leasing samochód ciężarowy. W umowie leasingu jest zapis, że podatek od środków transportu uiszczany przez finansującego (jako właściciela pojazdu) przenoszony będzie na nas jako korzystającego. Zatem oprócz opłat leasingowych zobowiązani jesteśmy do zwrotu finansującemu kwot stanowiących równowartość przedmiotowego podatku. Obciążając nas kwotą podatku, finansujący wystawił nam fakturę VAT. Nie jesteśmy pewni, czy finansujący miał prawo wystawić nam fakturę VAT z tego tytułu, a w związku z tym, czy możemy odliczyć podatek naliczony wykazany w tej fakturze.

Finansujący był uprawniony do wystawienia faktury VAT. W związku z tym macie Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze.
 
Obowiązek zapłaty podatku od środków transportu ciąży na finansującym jako na właścicielu pojazdu – jest to jego zobowiązanie o charakterze publicznoprawnym. Obciążenie korzystającego równowartością tego podatku, chociaż samo w sobie nie stanowi świadczenia jakiejkolwiek dodatkowej usługi ze strony finansującego, należy traktować jako element (składową) podlegających opodatkowaniu należności leasingowych. Chociaż kwota tego podatku może być przedmiotem odrębnego fakturowania (jeżeli strony umowy tak ustalą), to jednak obciążenie nią korzystającego wynika bezpośrednio z istnienia stosunku zobowiązaniowego – umowy leasingu. Finansujący, obciążając korzystającego równowartością tego podatku, wystawia zatem fakturę VAT. VAT wykazany w takiej fakturze podlega odliczeniu.
Należy w tym miejscu wspomnieć, że kwestia, o którą Państwo pytacie, była przedmiotem wyjaśnień ze strony urzędów skarbowych. Co prawda wyjaśnienia te dotyczą stanu prawnego sprzed 1 maja 2004 r., niemniej jednak można je odnieść do obowiązującego obecnie stanu prawnego. Niestety, wyjaśnienia te nie są zbieżne. Z jednej strony można zatem spotkać się ze stanowiskiem, że podatek transportowy nie jest towarem ani usługą i tym samym obciążenie korzystającego równowartością tego podatku nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, z drugiej zaś strony, że podatek transportowy stanowi jednak część kwoty należnej z tytułu leasingu, bez względu na to, czy jest uwzględniany w czynszu leasingowym czy też fakturowany jest odrębnie. Reasumując, uznając za właściwe to drugie stanowisko i tym samym, że zwrot podatku transportowego nie stanowi odrębnej czynności, lecz integralny element usługi świadczonej/dostawy realizowanej przez finansującego w ramach leasingu, mielibyście Państwo prawo do odliczenia podatku. Odmienność interpretacji urzędów skarbowych skłania, niestety, do sugestii, by złożyć stosowne zapytanie do właściwego dla Państwa urzędu skarbowego.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 2 pkt 6, art. 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Jarosław Andrusiuk


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK