| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Amortyzacja przedmiotu leasingu po zakończeniu leasingu

Amortyzacja przedmiotu leasingu po zakończeniu leasingu

Prowadzimy, w formie spółki z o.o., działalność w zakresie usług leasingowych. Zdecydowana większość zawieranych przez nas umów to umowy leasingu operacyjnego.

Prowadzimy, w formie spółki z o.o., działalność w zakresie usług leasingowych. Zdecydowana większość zawieranych przez nas umów to umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu okresu leasingu przedmioty leasingu są przez nas sprzedawane korzystającym – realizują oni opcję zakupu. Zdarzają się jednak przypadki, gdy korzystający nie realizują opcji zakupu. W takim wypadku zazwyczaj nie znajdujemy innych chętnych (osób trzecich) do zakupu tych przedmiotów za cenę, jaką chcielibyśmy uzyskać. W związku z powyższym przedmioty te oddajemy zazwyczaj w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu. Zanim jednak znajdziemy potencjalnych najemców, często mija kilka miesięcy od dnia zakończenia umowy leasingu. W związku z powyższym zastanawiamy się, czy w okresie pomiędzy zakończeniem umowy leasingu a rozpoczęciem umowy najmu jesteśmy uprawnieni do amortyzowania przedmiotu leasingu i zaliczania odpisów w koszty uzyskania przychodu.

Prawo do amortyzowania środków trwałych ustaje w przypadku zaprzestania przez podatnika działalności, w której środki te były używane. Ponieważ w omawianym stanie faktycznym nie można mówić o zaistnieniu takiego zdarzenia, możecie Państwo kontynuować dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
 
Zgodnie z art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Ponieważ w okresie między zakończeniem umowy leasingu a oddaniem przedmiotu leasingu w najem przedmiot ten nie traci charakteru środka trwałego oraz nie zachodzi przypadek określony w art. 16c pkt 5 ww. ustawy, spółka może dokonywać dalej odpisów amortyzacyjnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika nie tylko, że spółka nie zaprzestała działalności, w której przedmiot leasingu był używany, tj. nie zaprzestała działalności polegającej na świadczeniu usług leasingowych/wynajmu, lecz, co więcej, że przedmiot ten przeznaczony jest do kolejnego oddania w odpłatne używanie. Nawet jeśli spółka nie znalazłaby nowego użytkownika (najemcy), nie wpływałoby to (wstecznie) na jej uprawnienie do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych.
Jarosław Andrusiuk
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 16a i art. 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK