| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Amortyzacja przedmiotu leasingu po zakończeniu leasingu

Amortyzacja przedmiotu leasingu po zakończeniu leasingu

Prowadzimy, w formie spółki z o.o., działalność w zakresie usług leasingowych. Zdecydowana większość zawieranych przez nas umów to umowy leasingu operacyjnego.

Prowadzimy, w formie spółki z o.o., działalność w zakresie usług leasingowych. Zdecydowana większość zawieranych przez nas umów to umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu okresu leasingu przedmioty leasingu są przez nas sprzedawane korzystającym – realizują oni opcję zakupu. Zdarzają się jednak przypadki, gdy korzystający nie realizują opcji zakupu. W takim wypadku zazwyczaj nie znajdujemy innych chętnych (osób trzecich) do zakupu tych przedmiotów za cenę, jaką chcielibyśmy uzyskać. W związku z powyższym przedmioty te oddajemy zazwyczaj w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu. Zanim jednak znajdziemy potencjalnych najemców, często mija kilka miesięcy od dnia zakończenia umowy leasingu. W związku z powyższym zastanawiamy się, czy w okresie pomiędzy zakończeniem umowy leasingu a rozpoczęciem umowy najmu jesteśmy uprawnieni do amortyzowania przedmiotu leasingu i zaliczania odpisów w koszty uzyskania przychodu.

Prawo do amortyzowania środków trwałych ustaje w przypadku zaprzestania przez podatnika działalności, w której środki te były używane. Ponieważ w omawianym stanie faktycznym nie można mówić o zaistnieniu takiego zdarzenia, możecie Państwo kontynuować dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
 
Zgodnie z art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Ponieważ w okresie między zakończeniem umowy leasingu a oddaniem przedmiotu leasingu w najem przedmiot ten nie traci charakteru środka trwałego oraz nie zachodzi przypadek określony w art. 16c pkt 5 ww. ustawy, spółka może dokonywać dalej odpisów amortyzacyjnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika nie tylko, że spółka nie zaprzestała działalności, w której przedmiot leasingu był używany, tj. nie zaprzestała działalności polegającej na świadczeniu usług leasingowych/wynajmu, lecz, co więcej, że przedmiot ten przeznaczony jest do kolejnego oddania w odpłatne używanie. Nawet jeśli spółka nie znalazłaby nowego użytkownika (najemcy), nie wpływałoby to (wstecznie) na jej uprawnienie do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych.
Jarosław Andrusiuk
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 16a i art. 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK