| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dalsze korzystanie z przedmiotu leasingu na podstawie umowy użyczenia

Dalsze korzystanie z przedmiotu leasingu na podstawie umowy użyczenia

Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą (produkcyjną) na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z końcem sierpnia br. wygasła umowa leasingu operacyjnego, na mocy której użytkowałem maszynę produkcyjną. Doszedłem jednak do porozumienia z finansującym, że do końca roku będę korzystał z tej maszyny bezpłatnie - na podstawie użyczenia, a następnie będę uprawniony do nabycia tej maszyny po uzgodnionej cenie. Czy nieodpłatne korzystanie z tej maszyny powoduje jakiekolwiek konsekwencje podatkowe dla mnie?

Niestety, tak – powstanie u Pana przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnie świadczeń. Przychód ten ustala się na podstawie cen rynkowych. Pana miesięcznym przychodem podlegającym opodatkowaniu z tego tytułu byłaby hipotetyczna wysokość czynszu za korzystanie z maszyny, uwzględniająca jej stan i zużycie oraz czas i miejsce jej udostępnienia.
 
Zgodnie z art. 23e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy finansujący oddaje korzystającemu do dalszego używania przedmiot leasingu, przychodem finansującego i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów korzystającego są opłaty ustalone przez strony tej umowy. Opłaty te powinny być określone na poziomie rynkowym, a przynajmniej nie powinny znacznie od nich odbiegać. W przypadku gdy dalsze używanie przedmiotu leasingu odbywa się na podstawie umowy użyczenia, to u korzystającego kreowany jest przychód do opodatkowania z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. Z jednej strony uzyskuje Pan zatem podlegający opodatkowaniu przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, z drugiej zaś może Pan wliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki ponoszone na utrzymanie, eksploatację, konserwację, naprawę będącej przedmiotem użyczenia maszyny. VAT naliczony z tytułu ponoszenia przez Pana przedmiotowych kosztów stanowić będzie podatek naliczony podlegający odliczeniu od podatku należnego na zasadach ogólnych.
Jarosław Andrusiuk
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 23e; art. 11 ust. 1, ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 120, poz. 1252).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK