| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dalsze korzystanie z przedmiotu leasingu na podstawie umowy użyczenia

Dalsze korzystanie z przedmiotu leasingu na podstawie umowy użyczenia

Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą (produkcyjną) na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z końcem sierpnia br. wygasła umowa leasingu operacyjnego, na mocy której użytkowałem maszynę produkcyjną. Doszedłem jednak do porozumienia z finansującym, że do końca roku będę korzystał z tej maszyny bezpłatnie - na podstawie użyczenia, a następnie będę uprawniony do nabycia tej maszyny po uzgodnionej cenie. Czy nieodpłatne korzystanie z tej maszyny powoduje jakiekolwiek konsekwencje podatkowe dla mnie?

Niestety, tak – powstanie u Pana przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnie świadczeń. Przychód ten ustala się na podstawie cen rynkowych. Pana miesięcznym przychodem podlegającym opodatkowaniu z tego tytułu byłaby hipotetyczna wysokość czynszu za korzystanie z maszyny, uwzględniająca jej stan i zużycie oraz czas i miejsce jej udostępnienia.
 
Zgodnie z art. 23e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy finansujący oddaje korzystającemu do dalszego używania przedmiot leasingu, przychodem finansującego i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów korzystającego są opłaty ustalone przez strony tej umowy. Opłaty te powinny być określone na poziomie rynkowym, a przynajmniej nie powinny znacznie od nich odbiegać. W przypadku gdy dalsze używanie przedmiotu leasingu odbywa się na podstawie umowy użyczenia, to u korzystającego kreowany jest przychód do opodatkowania z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. Z jednej strony uzyskuje Pan zatem podlegający opodatkowaniu przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, z drugiej zaś może Pan wliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki ponoszone na utrzymanie, eksploatację, konserwację, naprawę będącej przedmiotem użyczenia maszyny. VAT naliczony z tytułu ponoszenia przez Pana przedmiotowych kosztów stanowić będzie podatek naliczony podlegający odliczeniu od podatku należnego na zasadach ogólnych.
Jarosław Andrusiuk
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 23e; art. 11 ust. 1, ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 120, poz. 1252).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »