| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć odsetki na rachunku w zagranicznym banku

Jak rozliczyć odsetki na rachunku w zagranicznym banku

Otrzymałem informację z niemieckiego banku o dopisanych w 2005 r. odsetkach na rachunku bankowym od zgromadzonych na nim oszczędności. Czy należy je opodatkować 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, tak jak w przypadku odsetek otrzymanych od polskiego banku? Czy trzeba wykazać je w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-38?

RADA
Pobrany w Niemczech podatek od odsetek uzyskanych w niemieckim banku nie powinien przekroczyć 5% tego dochodu. W Polsce trzeba również opodatkować ten dochód, i to stawką 19%. Zapłacony w Niemczech podatek można jednak odliczyć od 19% podatku zryczałtowanego uiszczanego w Polsce. Informacje te należy ująć w zeznaniu PIT-38.

UZASADNIENIE
Kwestię opodatkowania odsetek uzyskanych na terenie Niemiec przez podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce reguluje dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polsko-niemiecka umowa stanowi, że odsetki podlegają opodatkowaniu u źródła, czyli w tym państwie, w którym powstały. Od tej zasady istnieje kilka wyjątków, ale najprawdopodobniej nie będą one miały zastosowania w przedstawionym przypadku.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Polsko-niemiecka umowa wprowadza zasadę opodatkowania odsetek w państwie ich powstania, ale jednocześnie ustanawia maksymalną stawkę podatku. Wynosi ona 5%. Jeżeli odsetki podlegają opodatkowaniu także w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania, wówczas podatek zapłacony w państwie, w którym odsetki zostały uzyskane, podlega proporcjonalnemu odliczeniu.
Zasady te wynikają zarówno z umowy polsko-niemieckiej, jak i z polskiej ustawy podatkowej. Obie bowiem wprowadzają, w zakresie opodatkowania odsetek, metodę proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce (czyli objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym) powinien wykazać odsetki uzyskane za granicą w deklaracji składanej w polskim urzędzie skarbowym. Wartość tych odsetek podlega opodatkowaniu 19% podatkiem zryczałtowanym. Podatnik ma prawo pomniejszyć go o podatek zapłacony za granicą.
W przedstawionej sytuacji oznacza to, że podatnik będzie musiał otrzymane za granicą odsetki wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować także w Polsce. Jednak od należnego 19% podatku zryczałtowanego będzie mógł odjąć podatek zapłacony w Niemczech. Odliczenie to może dotyczyć oczywiście tylko tej wartości podatku zryczałtowanego, która związana jest z odsetkami uzyskanymi na terenie Niemiec. Z racji ustanowienia maksymalnej stawki opodatkowania odsetek za granicą na poziomie 5% odliczenie nie przekroczy podatku należnego od tych odsetek w Polsce (19%). W związku z tym należy liczyć się z dopłatą podatku – najpóźniej w ustawowym terminie złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Podatek zapłacony za granicą oraz należny podatek zryczałtowany od odsetek uzyskanych za granicą należy wykazać w deklaracji PIT-38 (część E) oraz w załączniku PIT/X (część B.3).

• art. 3 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3, ust. 9 i 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 753
• art. 11, art. 24 pkt 2 lit. b) umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku – Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK