| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć odsetki na rachunku w zagranicznym banku

Jak rozliczyć odsetki na rachunku w zagranicznym banku

Otrzymałem informację z niemieckiego banku o dopisanych w 2005 r. odsetkach na rachunku bankowym od zgromadzonych na nim oszczędności. Czy należy je opodatkować 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, tak jak w przypadku odsetek otrzymanych od polskiego banku? Czy trzeba wykazać je w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-38?

RADA
Pobrany w Niemczech podatek od odsetek uzyskanych w niemieckim banku nie powinien przekroczyć 5% tego dochodu. W Polsce trzeba również opodatkować ten dochód, i to stawką 19%. Zapłacony w Niemczech podatek można jednak odliczyć od 19% podatku zryczałtowanego uiszczanego w Polsce. Informacje te należy ująć w zeznaniu PIT-38.

UZASADNIENIE
Kwestię opodatkowania odsetek uzyskanych na terenie Niemiec przez podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce reguluje dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polsko-niemiecka umowa stanowi, że odsetki podlegają opodatkowaniu u źródła, czyli w tym państwie, w którym powstały. Od tej zasady istnieje kilka wyjątków, ale najprawdopodobniej nie będą one miały zastosowania w przedstawionym przypadku.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Polsko-niemiecka umowa wprowadza zasadę opodatkowania odsetek w państwie ich powstania, ale jednocześnie ustanawia maksymalną stawkę podatku. Wynosi ona 5%. Jeżeli odsetki podlegają opodatkowaniu także w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania, wówczas podatek zapłacony w państwie, w którym odsetki zostały uzyskane, podlega proporcjonalnemu odliczeniu.
Zasady te wynikają zarówno z umowy polsko-niemieckiej, jak i z polskiej ustawy podatkowej. Obie bowiem wprowadzają, w zakresie opodatkowania odsetek, metodę proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce (czyli objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym) powinien wykazać odsetki uzyskane za granicą w deklaracji składanej w polskim urzędzie skarbowym. Wartość tych odsetek podlega opodatkowaniu 19% podatkiem zryczałtowanym. Podatnik ma prawo pomniejszyć go o podatek zapłacony za granicą.
W przedstawionej sytuacji oznacza to, że podatnik będzie musiał otrzymane za granicą odsetki wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować także w Polsce. Jednak od należnego 19% podatku zryczałtowanego będzie mógł odjąć podatek zapłacony w Niemczech. Odliczenie to może dotyczyć oczywiście tylko tej wartości podatku zryczałtowanego, która związana jest z odsetkami uzyskanymi na terenie Niemiec. Z racji ustanowienia maksymalnej stawki opodatkowania odsetek za granicą na poziomie 5% odliczenie nie przekroczy podatku należnego od tych odsetek w Polsce (19%). W związku z tym należy liczyć się z dopłatą podatku – najpóźniej w ustawowym terminie złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Podatek zapłacony za granicą oraz należny podatek zryczałtowany od odsetek uzyskanych za granicą należy wykazać w deklaracji PIT-38 (część E) oraz w załączniku PIT/X (część B.3).

• art. 3 ust. 1, art. 30a ust. 1 pkt 3, ust. 9 i 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 753
• art. 11, art. 24 pkt 2 lit. b) umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku – Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »