| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy braki na uproszczonej fakturze powodują zmianę miejsca świadczenia usług

Czy braki na uproszczonej fakturze powodują zmianę miejsca świadczenia usług

Proszę o podanie, czy zgodnie z art. 28 pkt 1 i 3 ustawy o VAT można do czynności, która jest usługą transportu wewnątrzwspólnotowego, wystawić fakturę sprzedaży za usługę transportu z Polski np. do Niemiec bez stawki VAT. Faktura ta jest wystawiona na kontrahenta, który podaje do tej transakcji numer VAT UE.

Czy powoduje to utratę prawa, aby nie opodatkowywać tych czynności, gdy brak jest adnotacji na fakturze: „podatek od wartości dodanej rozlicza nabywca”?

RADA
Przepisy wykonawcze jednoznacznie wskazują, że w omawianym przypadku faktura dokumentująca wykonanie usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów powinna zawierać informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca tej usługi. Brak takiej adnotacji zobowiązuje podatnika do korekty faktury. Dla celów dowodowych nie powoduje to jednak utraty prawa do nieopodatkowywania tej transakcji w kraju, gdy miejsce świadczenia znajduje się poza Polską.

UZASADNIENIE
W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, czyli tak jak w opisanej sytuacji (transport towarów odbywa się z Polski do Niemiec), mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Miejscem świadczenia takiej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nabywca tej usługi podaje swój numer identyfikacyjny, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej (czyli podatku od wartości dodanej, nakładanego na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski). W przypadku bowiem, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów poda dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa, które wydało nabywcy ten numer.
Polski podatnik VAT czynny, świadczący usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, nie podlega rejestracji jako podatnik VAT UE. Obowiązkowi temu podlegałby w Polsce nabywca takiej usługi. To na usługobiorcy, który posłużył się dla danej transakcji numerem VAT UE nadanym mu przez dane państwo członkowskie, ciąży obowiązek rozliczenia VAT od nabytej usługi na zasadzie importu usług.
WAŻNE!
Polski podatnik, który nabywa usługi wewnątrzwspólnotowego transportu, jest zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT UE.
Przewoźnik polski wystawia fakturę usługobiorcy, gdzie obowiązkowo wskazuje numer, pod którym nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK