| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sprzedaż maszyn

Sprzedaż maszyn

W listopadzie podpisuję umowę o sprzedaż niektórych maszyn wykorzystywanych przez moją firmę. Nabywca uzależnił ich nabycie od możliwości ujęcia ich w swojej ewidencji jako używane środki trwałe, żeby szybciej je amortyzować. Problem w tym, że tylko część tych maszyn była wprowadzona do mojej ewidencji. Czy mój kontrahent będzie mógł skorzystać z indywidualnych stawek amortyzacyjnych?

Tak, jest to możliwe. To, że maszyny nie były wprowadzone do ewidencji zbywcy, nie ma znaczenia przy ewentualnym stosowaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych przez nabywcę.
 
Zauważmy, że zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Aby nabywca mógł uznać dany środek trwały za używany, przepisy podatkowe nie przewidują żadnego dodatkowego obostrzenia, w szczególności polegającego na tym, że nabywany środek trwały powinien być uprzednio wprowadzony do ewidencji zbywcy.
Jedynym kryterium jest tu, aby nabywca Pańskich maszyn wprowadził je po raz pierwszy do ewidencji i aby spełniły one warunki „używanego środka trwałego”. Przypomnijmy, że maszyny uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 6 miesięcy.
Zwróćmy jeszcze uwagę na fakt, że w przypadku stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych wobec używanych środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych okres amortyzacji nie może być krótszy niż:
• 24 miesiące – gdy ich wartość początkowa nie przekracza 25 000 zł,
• 36 miesięcy – gdy ich wartość początkowa jest wyższa od 25 000 zł i nie przekracza 50 000 zł,
• 60 miesięcy – w pozostałych przypadkach.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22j ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Aleksander Zając


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »