| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczenie kosztów uzyskania przychodu

Odliczenie kosztów uzyskania przychodu

Czy w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o., które otrzymałem w 2002 r. w darowiźnie od swojego ojca, będę uprawniony do odliczenia kosztów uzyskania przychodów równych nominalnej wartości tych udziałów?

Nie, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują takiej możliwości.
 
Jak wiemy, generalnie dochodem ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów a kosztami uzyskania przychodów. W takim przypadku szczegółowa kalkulacja dochodu zależy od sposobu, w jaki udziały zostały uprzednio nabyte.
Zasadą jest też, że poniesione na nabycie udziałów wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w chwili ich poniesienia. Są one kosztem dopiero przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży udziałów.
Biorąc pod uwagę nieodpłatny charakter świadczenia, jakie otrzymał Pan od swojego ojca, powstaje pytanie, jakie wydatki mógł Pan ponieść przy nabyciu? Zwróćmy tutaj uwagę na orzeczenie NSA z 5 października 2000 r. (sygn. akt III SA 3096/99, niepublikowane), w którym sąd uznał, że za koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji (a więc w naszym przypadku – także i udziałów) otrzymanych w drodze darowizny mogą być uznane jedynie wydatki poniesione przez podatników przy umowie sprzedaży, czyli opłata skarbowa (obecnie: podatek od czynności cywilnoprawnych). Sąd zauważył, że w takim przypadku nie może być mowy o ponoszeniu przez podatników wydatków, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f., czyli „wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce mającej osobowość prawną”. Sąd zauważył, że: żaden przepis u.p.d.o.f. nie daje podstaw do uznania kwoty stanowiącej równowartość akcji w dacie umowy darowizny za koszty uzyskania przychodów w wyniku dokonanego następnie odpłatnego przeniesienia własności tych akcji.
Biorąc powyższe pod uwagę, jedynym kosztem do uwzględnienia przez Pana byłby koszt podatku od czynności cywilnoprawnych, obciążającego transakcję sprzedaży udziałów (podatek ten wynosiłby 1% wartości rynkowej zbywanych udziałów).
Pamiętajmy także, że dochód uzyskany ze zbycia udziałów otrzymanych w drodze darowizny jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 23 ust. 1 pkt 38 oraz art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 86, poz. 959 z późn. zm.).
Aleksander Zając


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK