| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dotacja na obniżenie kosztów wdrożenia systemu ISO podlega VAT

Czy dotacja na obniżenie kosztów wdrożenia systemu ISO podlega VAT

Spółka z o.o. dostała dotację od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z tytułu kosztów poniesionych przy wdrożeniu ISO 9002 (otrzymała certyfikat). Od kwoty tej nie ma podatku dochodowego od osób prawnych. Czy taka dotacja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Otrzymana dotacja na sfinansowanie częściowe poniesionych kosztów wdrożenia systemu ISO nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
 
Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, otrzymane dotacje i subwencje nie stanowią czynności określonych w art. 5, czyli czynności podlegających opodatkowaniu. Zasady opodatkowania dotacji i subwencji pojawiają się dopiero przy ustalaniu podstawy opodatkowania VAT i to nie zawsze będą do niej wliczane. Stanowić będą one podstawę opodatkowania VAT tylko wtedy, gdy będą związane z obrotem, czyli jeżeli są udzielane w celu zmniejszenia ceny wykonywanych przez podmiot czynności, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że będą one podlegały opodatkowaniu, jeżeli będą związane z działalnością gospodarczą danego podmiotu.
Podstawą opodatkowania jest obrót, za który uważa się kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Za obrót ustawodawca nakazuje uznać również otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze związane z dostawą lub świadczeniem usług.
Z kolei przepis art. 90 ust. 7 ustawy nakazuje do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wliczyć również kwoty otrzymanych dotacji i subwencji innych niż określone w art. 29 ust. 1, czyli niepodlegających opodatkowaniu.
Niezależnie od posiadanego statusu (osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, osoba fizyczna) każdy podatnik VAT może otrzymać subwencję lub dotację na wykonywaną działalność. Dotacje i subwencje są środkami finansowymi pochodzącymi z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządowych, państwowych oraz samorządowych funduszów celowych. Mogą też pochodzić od agencji rządowych lub ze środków państw obcych. Różnica między dotacją a subwencją polega na tym, że dotacje są przyznawane z góry na określony cel, który mają wspomagać. Subwencje natomiast są przydzielane bez określenia celu, na który ma zostać wydatkowana pomoc pieniężna.
Dla uznania, kiedy dotacja czy subwencja będzie podstawą opodatkowania w VAT, nie będzie miało znaczenia, z jakiego źródła pochodzi przekazana kwota pieniężna, tylko czy ma ona wpływ na obniżenie ceny wykonywanych przez firmę czynności w związku z prowadzoną działalnością. W podatku od towarów i usług będą zatem miały znaczenie tylko takie dotacje i subwencje, które będą wpływały bezpośrednio na obniżenie ceny towarów lub usługi, i tylko one będą wpływały na podwyższenie obrotu, czyli podstawy opodatkowania VAT. Jeżeli dotacja przyznana została na obniżenie kosztów poniesionych przy wdrożeniu ISO 9002 w celu otrzymania certyfikatu, nie będzie ona związana z obrotem podmiotu, czyli obniżeniem ceny dostarczanych przez firmę towarów lub świadczonych usług. Nie jest ona związana z obrotem, czyli sprzedażą, tylko z nabyciem, czyli kosztami firmy, co oznacza, że w takiej sytuacji nie będzie podlegała obowiązkowi jej opodatkowania VAT.
• art. 29 ust. 1, art. 19 ust. 21, art. 90 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535.
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK