| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób opodatkować opłatę za przesyłkę pocztową

W jaki sposób opodatkować opłatę za przesyłkę pocztową

Prowadzę sklep internetowy. Wysyłając towar pobieram zryczałtowana opłatę za przesyłkę. Jaką stawkę VAT mam naliczyć od tej opłaty? Nie jest to refakturowanie, ponieważ opłata, którą pobieram, jest z reguły inna od rzeczywistych kosztów wysłania paczki.

W sytuacji tej możliwe są dwa sposoby postępowania. Pierwszy, bezpieczniejszy, polega na uwzględnianiu zryczałtowanej opłaty pocztowej w cenie wysyłanych towarów (a więc oznacza to „opodatkowanie” tej usługi stawką 22%). Drugim sposobem, mniej bezpiecznym, jest odsprzedaż usługi pocztowej na zasadach analogicznych do refakturowania usług (odsprzedawana usługa pocztowa korzysta wówczas ze zwolnienia od podatku).
 
Podstawą opodatkowania jest obrót, a więc kwota należna z tytułu sprzedaży (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Kwota ta obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W kontekście tego przepisu najbardziej naturalne (i z pewnością zgodne z przepisami) jest uwzględnienie zryczałtowanej opłaty za przesyłkę w cenie sprzedawanego towaru (jako jednego z kosztów kształtujących cenę towaru). Wadą takiego rozwiązania jest to, iż zwolniona, co do zasady, od podatku usługa pocztowa podlega opodatkowaniu (w ramach ceny za dostawę towaru) według stawki właściwej dla danego towaru (a więc najprawdopodobniej ze stawką 22%).
Istnieje jednak również druga możliwość. Jak wiadomo, powszechnie przyjętą i akceptowaną metodą postępowania jest refakturowanie usług na faktycznych ich nabywców. W powszechnej opinii możliwość refakturowania wiąże się z koniecznością stosowania na „refakturze” tej samej ceny co na oryginalnej fakturze (w szczególności nie należy doliczać marży). Co jednak ważne, od pewnego czasu coraz częściej dają się słyszeć głosy, że niezależnie od refakturowania istnieje możliwość fakturowania odsprzedaży usług. Pojęcia te różni kwestia podstawy opodatkowania na fakturze wystawianej przez podatnika odsprzedającego usługę – przy fakturowaniu odsprzedaży usług nie jest wykluczone doliczanie marży czy też odsprzedaż usługi po cenie niższej od zakupu (przy jednoczesnym zachowaniu prawa do zastosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku).
Już na gruncie poprzedniej ustawy liczne było grono zwolenników poglądu, iż możliwe jest fakturowanie odsprzedaży usług.
Z dniem 1 maja 2004 r. możliwość odsprzedaży usług znalazła potwierdzenie w przepisach unijnych. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 4 VI Dyrektywy, w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rachunek kogo innego, bierze udział w świadczeniu usług, zakłada się, że sam przyjął i świadczył daną usługę. W omawianym przypadku należałoby przyjąć, iż nabywając usługę pocztową i świadcząc ją klientowi świadczy Pan zwolnioną od podatku usługę pocztową.
Przyjęcie takiego stanowiska wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Brak ugruntowanej praktyki oraz przyzwyczajenie organów podatkowych do poprzedniego stanu prawnego może powodować kwestionowanie przez nie odsprzedaży usług na wskazanych zasadach. Fakt ten powinni uwzględnić podatnicy, którzy decydują się na fakturowanie odsprzedawanych usług.
• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »