| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie konsekwencje rodzi wystawienie faktury VAT przed terminem

Jakie konsekwencje rodzi wystawienie faktury VAT przed terminem

Prowadzę firmę budowlaną. Wystawiamy faktury, a następnie klient płaci nam za wykonaną usługę. Między terminem wystawienia faktury a terminem zapłaty mija zazwyczaj kilka dni. Czy urząd może zakwestionować taki sposób fakturowania?

RADA
Nie, urząd nie może zakwestionować takiego sposobu fakturowania. Podatnik ma prawo do wystawiania faktur 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE
Dla usług budowlanych i budowlano-montażowych uregulowano szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej. Oznacza to, że w przypadku świadczenia tych usług podstawowe znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego ma moment otrzymania zapłaty od kontrahenta. Jeżeli zatem podatnik otrzymał wynagrodzenie za usługę budowlaną lub budowlano-montażową w ciągu 30 dni od wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania całości lub części wynagrodzenia. W sytuacji natomiast gdy do 30. dnia po wykonaniu usługi nie otrzymano zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje w tym właśnie dniu.

Przykład
Spółka budowlana wykonała usługę 30 czerwca br. na wartość 100 000 zł + + VAT. 15 lipca br. otrzymała 50% należności. Pozostałą część – 5 sierpnia. Oznacza to, że w stosunku do części należności, którą otrzymała spółka 15 lipca, obowiązek podatkowy powstał w tym dniu. Do pozostałej części – 30 lipca.

Przy świadczeniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych fakturę wystawia się również na szczególnych zasadach. Podatnik świadczący taki rodzaj usług powinien ją wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Jednakże faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 15 ust. 2 ww. rozporządzenia).
Dlatego fakturę należy wystawić w tym przypadku najpóźniej z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Natomiast gdy płatność następuje z upływem 30. dnia po dniu wykonania usług, fakturę wystawia się najpóźniej tego dnia. Jednocześnie 30 dni przed tymi terminami podatnik może wystawić fakturę bez żadnych konsekwencji. Wcześniejsze wystawienie faktury nie wpływa również na zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego. Data wystawienia faktury nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.

• § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »