| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek może być liczony od wartości brutto towaru lub usługi

Czy podatek może być liczony od wartości brutto towaru lub usługi

Przy kontrolowaniu faktur wystawionych przez ośrodek wczasowy zauważyłam, że kwota VAT na fakturze (zgodna z sumą wystawionych paragonów fiskalnych) różni się od kwoty VAT wyliczonej od wartości netto wykazanej w fakturze o kilka groszy. Czy taka rozbieżność jest dopuszczalna? Na paragonie fiskalnym VAT jest wyliczany od wartości brutto i po jego odjęciu powstaje wartość netto (np. wartość brutto wynosi 100 zł, stawka VAT 7%, czyli 7 zł, a wartość netto 93 zł). Czy jest to sytuacja prawidłowa?

Może się zdarzyć, że kwoty rachunkowo wyliczonego podatku będą różne od sumy wartości podatku należnego z poszczególnych pozycji paragonów. Różnica ta będzie wynikała z zaokrąglenia poszczególnych kwot podatku.
Przykład
Firma dokonała zakupu towarów opodatkowanych stawką 7%. Kwota podatku należnego była liczona od wartości brutto towaru.
Towar X: wartość brutto 100 zł, kwota podatku należnego (100 × 7) : 107 = = 6,542 – w zaokrągleniu 6,54. Wartość netto towaru – 93,46 zł.
Towar Y: wartość brutto 120 zł, kwota podatku należnego (120 × 7) : 107 = = 7,850 – w zaokrągleniu 7,85. Wartość netto towaru – 112,15 zł.
Towar Z: wartość brutto 150 zł, kwota podatku należnego (150 × 7) : 107 = = 9813 – w zaokrągleniu 9,81. Wartość netto towaru – 140,19 zł.
Łączna wartość netto towarów stanowi kwotę 345,8 zł. Iloczyn wartości netto i stawki podatku stanowi kwotę (345,8 × 7%) = 24,206 – w zaokrągleniu 24,21.
Suma natomiast poszczególnych kwot podatku należnego stanowi kwotę 24,2 zł.
Różnica między kwotą przemnożenia a sumowania stanowi 1 grosz w kwocie podatku należnego.
Niemniej jednak sposób liczenia podatku należnego od wartości brutto jest prawidłowy, a różnice między tymi kwotami mogą wynikać z zaokrąglenia tych kwot w fakturze.
Różnice kwot podatku należnego między sumą poszczególnych kwot podatku z paragonów fiskalnych a kwotą podatku należnego wyliczoną poprzez pomnożenie wartości netto przez stawkę podatku nie jest błędem w przedstawionej sytuacji. Należy zatem przyjąć wykazane kwoty podatku należnego w otrzymanej fakturze za prawidłowe.
• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 12, § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »