| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek może być liczony od wartości brutto towaru lub usługi

Czy podatek może być liczony od wartości brutto towaru lub usługi

Przy kontrolowaniu faktur wystawionych przez ośrodek wczasowy zauważyłam, że kwota VAT na fakturze (zgodna z sumą wystawionych paragonów fiskalnych) różni się od kwoty VAT wyliczonej od wartości netto wykazanej w fakturze o kilka groszy. Czy taka rozbieżność jest dopuszczalna? Na paragonie fiskalnym VAT jest wyliczany od wartości brutto i po jego odjęciu powstaje wartość netto (np. wartość brutto wynosi 100 zł, stawka VAT 7%, czyli 7 zł, a wartość netto 93 zł). Czy jest to sytuacja prawidłowa?

Jeżeli różnice pomiędzy kwotą podatku należnego, wynikającą z sumowania wykazanych wartości tego podatku na paragonach, a kwotą stanowiącą iloczyn wartości towarów i stawki podatku są groszowe, to różnica ta może wynikać z zaokrąglenia kwot podatku przy wyliczaniu jej od wartości brutto sprzedaży towaru lub świadczenia usług. Różnica ta nie jest błędem. Chyba że różnice te są znaczne. Do rozliczenia podatku należy przyjąć kwotę wykazaną na otrzymanej fakturze za nabyte towary lub usługi.
 
Co do zasady, w podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, za który uznaje się kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. W zasadzie przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wskazują sposobu wyliczenia podatku należnego od sprzedaży towarów i usług. Sposób ten wynika z przepisu § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, który określa zakres informacji, jakie powinna zawierać faktura VAT. Należą do nich m.in.: cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto), wartość towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), stawka podatku, kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, wartość sprzedaży towarów lub usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.
Oznacza to, że podstawą wyliczenia podatku powinna być cena jednostkowa netto towaru i kwota wartości netto sprzedanych towarów, od której następnie wyliczana jest wartość podatku należnego. Taka zasada najczęściej stosowana jest przez podatników VAT. Możliwe jest jednak również wyliczenie podatku należnego od wartości brutto. W myśl przepisu § 15 rozporządzenia, w przypadku gdy sprzedawca stosuje jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto lub też obowiązany jest do stosowania cen urzędowych, kwotę podatku należnego wylicza się od wartości brutto towaru na podstawie następującego wzoru:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

gdzie:
KP – oznacza kwotę podatku (z podziałem na poszczególne stawki podatku),
WB – sumę wartości sprzedaży brutto z podziałem na poszczególne stawki podatku,
SP – stawkę podatku.
Sumę wartości sprzedaży netto wylicza się poprzez obliczenie różnicy między wartością brutto a kwotą podatku. Na fakturze wykazane kwoty zaokrągla się do pełnych groszy, stosując zasadę, że końcówki poniżej 0,5 grosza się pomija, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla do 1 grosza. Wyliczona w ten sposób kwota nie zawsze będzie równa kwocie podatku należnego wyliczonego od wartości towaru netto pomnożonej przez stawkę podatku. Mogą przy wyliczeniu wystąpić groszowe różnice podatku należnego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »