| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy zwolnienie z PCC zależy od VAT

Czy zwolnienie z PCC zależy od VAT

Sprzedajemy wierzytelności z faktur nieprzedawnionych. Czy umowa sprzedaży wierzytelności własnej powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych zależy od opodatkowania lub zwolnienia jej z VAT?


Tak

Nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych transakcje, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu tej transakcji jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku.
 
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W świetle powyższej regulacji, sprzedaż wierzytelności, w tym wierzytelności własnych, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Jednocześnie należy mieć na względnie zawartą w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zasadę, zgodnie z którą nie podlegają temu podatkowi czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Zgodnie z utrwaloną praktyką, podpartą orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz sądów administracyjnych, obrót wierzytelnościami co do zasady może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w ramach świadczenia usług pośrednictwa finansowego. Istotne jest, że w przypadku transakcji zbycia wierzytelności mogą wystąpić sytuacje, w których usługa świadczona jest przez zbywającego wierzytelność, jak i sytuacje, w których usługę pośrednictwa finansowego świadczy nabywca wierzytelności.
Z pierwszą sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy podatnik nabył wierzytelność, a następnie dokonał jej zbycia. Wówczas zbycie wierzytelności traktowane jest jako świadczenie usługi pośrednictwa finansowego na rzecz nabywcy wierzytelność. Usługa ta podlega zwolnieniu z VAT. Zgodnie jednakże z interpretacjami urzędów skarbowych, w przypadku zbycia wierzytelności własnej nie może być mowy o świadczeniu przez zbywcę usługi pośrednictwa finansowego. W tym przypadku nie mamy do czynienia ze zbyciem wierzytelności zakupionej wcześniej w tym celu.
W sytuacji gdy mamy do czynienia ze zbyciem wierzytelności własnej, w grę może wchodzić jedynie świadczenie usługi przez nabywcę wierzytelności. Oczywiście objęcie transakcji przepisami ustawy o VAT uzależnione jest od tego, czy nabywca prowadzi działalność gospodarczą związaną z nabywaniem wierzytelności. Jeżeli nabywca wierzytelności własnej dokona następnie jej zbycia, wówczas pierwotna transakcja nabycia podlegać będzie zwolnieniu z VAT. Jeżeli natomiast nabywca wierzytelności własnej zamierza dokonać jej windykacji, wówczas transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Dodać należy, że zakwalifikowanie nabycia wierzytelności jako usługi świadczonej przez nabywcę na rzecz zbywcy potwierdzone zostało w wyroku NSA z 12 maja 1995 r. (III SA 1125/94).
Odnosząc powyższe wyjaśnienia do przedstawionego pytania, należy stwierdzić, iż niezależnie od tego, w jaki sposób transakcja zbycia wierzytelności własnej zostanie opodatkowana VAT, jeżeli nabycie wierzytelności następuje przez podatnika VAT i wiąże się z jego działalnością podlegającą przepisom ustawy o VAT, transakcja ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na zakończenie należy podkreślić, że w kwestii podatkowych aspektów obrotu wierzytelnościami praktyka organów skarbowych nie jest jednolita i dlatego też warto w tym zakresie wystąpić o interpretację przepisów w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

Artur Cmoch
doradca podatkowy z Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK