| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy do podstawy opodatkowania WNT wlicza się usługę transportu wykonaną przez polską firmę

Czy do podstawy opodatkowania WNT wlicza się usługę transportu wykonaną przez polską firmę

Dokonujemy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i otrzymujemy faktury od dostawcy będącego płatnikiem podatku VAT UE. Usługę transportu tego towaru kupujemy od podmiotu polskiego, który wystawia nam faktury VAT, wykazując kwoty należne za odcinki poza granicami kraju jako niepodlegające VAT. Czy koszty tego transportu powinny wchodzić do podstawy opodatkowania (chodzi o faktury wewnętrzne)? Faktury za transport otrzymujemy z dużym opóźnieniem, często w następnym okresie rozliczeniowym. Jeśli transport miałby wchodzić do podstawy opodatkowania, to jak pogodzić to z terminem powstania obowiązku podatkowego VAT - dzień wystawienia faktury za towar.

Usługę transportu wewnątrzwspólnotowego towarów świadczoną przez firmę polską opodatkowuje się jak usługę transportu towarów na terenie kraju. Usługodawca wystawia fakturę, na której wykazuje VAT za całą długość trasy. Usługobiorca odlicza VAT z faktury za transport w deklaracji i nie wystawia żadnej dodatkowej faktury wewnętrznej.
 
W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest to, gdzie transport towarów się rozpoczyna.
W przypadku gdy nabywca usługi transportu podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W przypadku gdy polska firma świadczy usługi transportu wewnątrzwspólnotowego i wystawia fakturę na rzecz innej polskiej firmy dokonującej wewnątrzwspólnotowej dostawy, taka usługa jest opodatkowana w Polsce. Firma świadcząca usługę transportu towarów musi wystawiać „zwykłe” faktury VAT, na których ma obowiązek wykazać stawkę i kwotę podatku VAT.
Gdyby jednak polska firma transportowa miała przyznany VAT UE w innym kraju Wspólnoty Europejskiej niż Polska i podała ten VAT UE oraz VAT UE usługobiorcy na fakturze za transport towarów, to wtedy taka faktura nie zawierałaby stawki i kwoty VAT. U usługobiorcy powstałby obowiązek w podatku od towarów i usług z tytułu importu usług transportowych. Usługobiorca wystawiłby fakturę wewnętrzną, ale ta faktura byłaby niezależna od faktury wewnętrznej z tytułu WNT.
WAŻNE!
Podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić, w tym również opłata za transport, ale tylko pobierana przez rzeczywistego zagranicznego sprzedawcę towaru.
• art. 27 ust. 1, art. 28 ust. 1 i 3, art. 31 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Barbara Pyzel
st. specjalista ds. podatków w Spółce „System Rewident”


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »