| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlega opodatkowaniu

Czy nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlega opodatkowaniu

Czy nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie materiałów reklamowych (kalendarze, długopisy, zegary itp. z firmowym logo producenta) jest zwolnione od VAT? Czy można uznać, że tego typu materiały spełniają wyłącznie funkcje reklamowe?

Czynnością podlegającą opodatkowaniu jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. Nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlega opodatkowaniu tylko w przypadkach, o których mowa w art. 11 ustawy o podatku od towarów i usług (co w omawianym przypadku nie ma miejsca).
 
Zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, których import na warunkach określonych w przepisach dotyczących importu towarów byłby zwolniony od podatku (art. 44 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Brzmienie tego przepisu powoduje, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odpowiednie zastosowanie mają przepisy regulujące zwolnienia z tytułu importu towarów.
Tym niemniej rozważania na temat ewentualnego zwolnienia wewnątrzwspólnotowego nabycia materiałów reklamowych są w omawianym przypadku bezprzedmiotowe. Czynnością podlegającą opodatkowaniu jest nie tyle wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ile wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług).
Oznacza to, że nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jeśli czynność ta jest nieodpłatna (następuje bez wynagrodzenia). Co prawda, art. 11 ustawy przewiduje wyjątki od tej zasady (określa sytuacje, gdy opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów bez wynagrodzenia), lecz przepisy te nie mogą mieć zastosowania w przedmiotowej sytuacji. Tym samym należy uznać, iż nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie materiałów reklamowych, o którym mowa w pytaniu, nie podlega w Polsce opodatkowaniu.
• art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 11 oraz art. 44 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »