| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych podlega opłacie skarbowej

Czy wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych podlega opłacie skarbowej

Mam nadpłatę podatku VAT. Czy powinnam złożyć wniosek o przeksięgowanie tej nadpłaty na inny podatek, czy też takie przeksięgowanie następuje z urzędu? Czy w przypadku złożenia wniosku, będzie on podlegał opłacie skarbowej?

Zaliczenie nadpłaty z urzędu dotyczy jedynie zaległości podatkowej oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Jeżeli natomiast chciałaby Pani, aby kwota nadpłaty została zaliczona na poczet przyszłego zobowiązania podatkowego, to powinna Pani złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty na ten podatek, przy czym nie powinien on podlegać opłacie skarbowej. Stanowiska urzędów skarbowych nie są jednak jednoznaczne.
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu. Należy jednak zaznaczyć, że gdy nie ma zaległości podatkowych ani bieżących zobowiązań, podatnik może złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej).
Wniosek taki zasadniczo podlega opłacie skarbowej w wysokości przewidzianej dla podań. Wysokość opłaty skarbowej od podań została określona w części I załącznika do ustawy o opłacie skarbowej i wynosi 5 zł od podania i 50 gr od załączników do podań. Ustawodawca, określając wysokość opłaty skarbowej od podań, zawarł jednak katalog podań zwolnionych z opłaty skarbowej. W katalogu tym wymieniono między innymi podania w sprawach zwrotu lub umorzenia należności, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jako dotyczący zwrotu poprzez przeksięgowanie nadpłaty na przyszłe należności podatkowe, powinien korzystać z tego zwolnienia. Stanowiska urzędów skarbowych w tej sprawie mogą być jednak dwojakie. Pierwsze – uznaje taki wniosek za dotyczący zwrotu i podlegający zwolnieniu. Zgodnie z drugim stanowiskiem – wniosek ten dotyczy rozporządzenia nadpłatą i podlega opłacie skarbowej jak podanie. W związku z tym przed złożeniem takiego wniosku warto się upewnić, jaką praktykę stosuje Państwa urząd skarbowy.
• art. 1, część I załącznika do ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – Dz.U. Nr 86, poz. 960; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 191, poz. 1956
• art. 76 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
Barbara Szymańska
prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »