| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych podlega opłacie skarbowej

Czy wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych podlega opłacie skarbowej

Mam nadpłatę podatku VAT. Czy powinnam złożyć wniosek o przeksięgowanie tej nadpłaty na inny podatek, czy też takie przeksięgowanie następuje z urzędu? Czy w przypadku złożenia wniosku, będzie on podlegał opłacie skarbowej?

Zaliczenie nadpłaty z urzędu dotyczy jedynie zaległości podatkowej oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Jeżeli natomiast chciałaby Pani, aby kwota nadpłaty została zaliczona na poczet przyszłego zobowiązania podatkowego, to powinna Pani złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty na ten podatek, przy czym nie powinien on podlegać opłacie skarbowej. Stanowiska urzędów skarbowych nie są jednak jednoznaczne.
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu. Należy jednak zaznaczyć, że gdy nie ma zaległości podatkowych ani bieżących zobowiązań, podatnik może złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej).
Wniosek taki zasadniczo podlega opłacie skarbowej w wysokości przewidzianej dla podań. Wysokość opłaty skarbowej od podań została określona w części I załącznika do ustawy o opłacie skarbowej i wynosi 5 zł od podania i 50 gr od załączników do podań. Ustawodawca, określając wysokość opłaty skarbowej od podań, zawarł jednak katalog podań zwolnionych z opłaty skarbowej. W katalogu tym wymieniono między innymi podania w sprawach zwrotu lub umorzenia należności, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jako dotyczący zwrotu poprzez przeksięgowanie nadpłaty na przyszłe należności podatkowe, powinien korzystać z tego zwolnienia. Stanowiska urzędów skarbowych w tej sprawie mogą być jednak dwojakie. Pierwsze – uznaje taki wniosek za dotyczący zwrotu i podlegający zwolnieniu. Zgodnie z drugim stanowiskiem – wniosek ten dotyczy rozporządzenia nadpłatą i podlega opłacie skarbowej jak podanie. W związku z tym przed złożeniem takiego wniosku warto się upewnić, jaką praktykę stosuje Państwa urząd skarbowy.
• art. 1, część I załącznika do ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – Dz.U. Nr 86, poz. 960; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 191, poz. 1956
• art. 76 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
Barbara Szymańska
prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK