| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy ryczałtowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych

Czy ryczałtowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych

Jestem osobą opłacającą zryczałtowany podatek dochodowy oraz VAT. Na potrzeby działalności kupiłam notebook za kwotę brutto 3600 zł. Czy mam prawo odliczyć VAT i czy muszę zaprowadzić ewidencję środków trwałych? Jeśli tak, to jak ją prowadzić bez amortyzacji, bo jako ryczałtowiec nie mam kosztów?

2. Niezaliczenie notebooka do środków trwałych będzie skutkowało obowiązkiem ujęcia go w ewidencji wyposażenia. Jego wartość początkowa jest bowiem wyższa niż 1500 zł netto.
Należy podkreślić, że z analizy przepisów zarówno ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jak i rozporządzenia wykonawczego w sprawie prowadzenia wykazu środków trwałych nie wynika obowiązek ewidencjonowania przez podatników opodatkowanych ryczałtem odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanych w działalności środków trwałych. Wykaz ten nie musi bowiem zawierać danych o dokonywanych odpisach amortyzacyjnych.
Odliczenie VAT z faktury zakupu
Ponieważ nabyty notebook będzie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności, możliwe jest więc odliczenie całego VAT naliczonego z faktury jego zakupu, pod warunkiem używania go wyłącznie do czynności opodatkowanych. Ustawodawca nie wprowadził w tym zakresie ograniczeń. Należy pamiętać, że gdyby był on wykorzystywany do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych, odliczenie podatku może nastąpić według wstępnej proporcji. Po zakończeniu roku podatkowego dodatkowo konieczna będzie korekta podatku naliczonego na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług (w przypadku zaliczenia go do środków trwałych obowiązują szczególne zasady korekty).

• art. 15 ust. 1, 3a, 5–7, art. 16 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• § 14 i 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – Dz.U. Nr 219, poz. 1836; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2808
• art. 90 i 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1028

Anna Welsyng
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »