| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy ryczałtowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych

Czy ryczałtowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych

Jestem osobą opłacającą zryczałtowany podatek dochodowy oraz VAT. Na potrzeby działalności kupiłam notebook za kwotę brutto 3600 zł. Czy mam prawo odliczyć VAT i czy muszę zaprowadzić ewidencję środków trwałych? Jeśli tak, to jak ją prowadzić bez amortyzacji, bo jako ryczałtowiec nie mam kosztów?

Czy może należy założyć ewidencję wyposażenia (choć wartość kupionego notebooka jest większa od 3500 zł)? Do tej pory nie prowadziłam żadnej ewidencji.

RADA
Notebook nie musi być uznany za środek trwały. Jego wartość początkowa jest bowiem niższa niż 3500 zł netto. Można go uznać za wyposażenie i ująć w ewidencji wyposażenia. W razie podjęcia decyzji o uznaniu za środek trwały należy go ująć w wykazie środków trwałych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu ewidencjonowanego mają obowiązek prowadzenia zarówno wykazu środków trwałych, jak i ewidencji wyposażenia.
Ujęcie notebooka w ewidencjach
Szczegółowe zasady prowadzenia wykazu środków trwałych zawiera rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W zakresie kwalifikacji składników majątku do środków trwałych rozporządzenie odsyła do przepisów o amortyzacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie są więc te składniki majątku, o których mowa w art. 22a–22o updof. Oznacza to, że za środki trwałe powinny być uznane budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej albo oddane do używania na podstawie umowy najmu lub umowy leasingu.
Należy podkreślić, że wartość początkowa przedmiotu nie ma decydującego znaczenia dla uznania go za środek trwały. Za środki trwałe mogą bowiem zostać uznane także takie składniki majątku, których wartość początkowa jest niższa niż 3500 zł netto, jeśli spełniają pozostałe kryteria zaliczenia ich do tych środków i podatnik podejmie decyzję o takiej kwalifikacji.
Ewidencją wyposażenia obejmuje się natomiast te rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną pozarolniczą działalnością gospodarczą, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, a których wartość początkowa przekracza 1500 zł.
Z pytania wynika, że notebook został nabyty za kwotę 3600 zł brutto. Oznacza to, że jego wartość początkowa, którą jest w tym przypadku cena nabycia netto, nie przekracza 3500 zł.
W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania:
1. Zostanie podjęta decyzja o zaliczeniu notebooka do środków trwałych. Wówczas należy go ująć w wykazie środków trwałych pod datą przyjęcia go do używania, określając symbol KŚT oraz stawkę amortyzacji.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »