| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury krajowej, na której wartości zostały wykazane w euro

Czy można odliczyć VAT z faktury krajowej, na której wartości zostały wykazane w euro

Otrzymaliśmy od polskiego dostawcy usługi fakturę VAT, na której kwoty netto, VAT oraz brutto podane są w walucie euro. Jedynie w pozycji "do zapłaty" widnieje kwota w złotych. Czy jest to prawidłowo wystawiona faktura i czy może być podstawą do odliczenia?

Wystawienie faktury z błędną kwotą podatku – a za taką należy uznać kwotę wyrażoną w walucie obcej – jest tego rodzaju wadliwością, którą należy naprawić poprzez wystawienie faktury korygującej.
Błąd w kwocie podatku nie jest błędem, który można skorygować poprzez wystawienie noty korygującej.
Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, iż prawo dewizowe zakazuje dokonywania w kraju, między rezydentami, rozliczeń w walutach obcych, z wyjątkiem rozliczeń między osobami fizycznymi, o ile nie mają one związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

• § 37 ust. 1–4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 73, poz. 504
• § 9 ust. 6, § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
• art. 9 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
• art. 9 ustawy z 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1178; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy
w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD
reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »