| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury krajowej, na której wartości zostały wykazane w euro

Czy można odliczyć VAT z faktury krajowej, na której wartości zostały wykazane w euro

Otrzymaliśmy od polskiego dostawcy usługi fakturę VAT, na której kwoty netto, VAT oraz brutto podane są w walucie euro. Jedynie w pozycji "do zapłaty" widnieje kwota w złotych. Czy jest to prawidłowo wystawiona faktura i czy może być podstawą do odliczenia?


RADA
Faktura ta nie jest prawidłowa, gdyż kwota podatku jest wykazana w walucie innej niż w złotych. Kwoty podawane na fakturze mogą być wyrażone w euro. Z tym że kwota podatku musi być zawsze wyrażona w złotych. Obowiązek wykazania kwoty podatku w złotych ciąży na wystawcy faktury. Należy zwrócić się do sprzedawcy o wystawienie faktury korygującej. Faktura ta może być podstawą do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE
Wszelkiego rodzaju transakcje mogą być rozliczane w walucie innej niż polska. Stąd kwoty na fakturach je dokumentujących również mogą być wyrażone w innych niż polskiej walutach. Wyjątek dotyczy kwoty podatku, która w świetle polskich regulacji dotyczących VAT zawsze musi być wyrażona w polskich złotych.
Przepisy wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług stanowią, że kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności na fakturze.
WAŻNE!
Kwota podatku musi być na fakturze zawsze wyrażona w złotych, niezależnie od tego, w jakiej walucie określona jest kwota należności do zapłaty.
Zapis ten umożliwia, w przypadku kontraktów zawieranych w walutach innych niż złoty polski, wystawianie faktur VAT zawierających cenę netto wyrażoną w walucie wynikającej z kontraktu oraz kwotę VAT w złotych. Wobec powyższego wystawca faktury ma obowiązek przeliczenia kwot podatku, wykazywanych na fakturach, na złote, jeżeli należność jest określona w innej walucie.
Kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazywane na fakturze, przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Jeżeli faktura nie jest wystawiana w obowiązującym terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. W sytuacji gdy na dzień wystawienia faktury lub na dzień powstania obowiązku podatkowego bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
WAŻNE!
Podmiot, który chce wystawiać faktury w walucie obcej, powinien dla własnej wygody przyjąć opcję wystawiania faktur, w której uwzględni przeliczone na polską walutę również wartości netto i brutto, które przenoszone są do ewidencji, a te powinny być prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. Ułatwi to sporządzenie deklaracji VAT-7, w której również wartości netto i kwoty podatku podaje się w złotych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK