| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury krajowej, na której wartości zostały wykazane w euro

Czy można odliczyć VAT z faktury krajowej, na której wartości zostały wykazane w euro

Otrzymaliśmy od polskiego dostawcy usługi fakturę VAT, na której kwoty netto, VAT oraz brutto podane są w walucie euro. Jedynie w pozycji "do zapłaty" widnieje kwota w złotych. Czy jest to prawidłowo wystawiona faktura i czy może być podstawą do odliczenia?


RADA
Faktura ta nie jest prawidłowa, gdyż kwota podatku jest wykazana w walucie innej niż w złotych. Kwoty podawane na fakturze mogą być wyrażone w euro. Z tym że kwota podatku musi być zawsze wyrażona w złotych. Obowiązek wykazania kwoty podatku w złotych ciąży na wystawcy faktury. Należy zwrócić się do sprzedawcy o wystawienie faktury korygującej. Faktura ta może być podstawą do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE
Wszelkiego rodzaju transakcje mogą być rozliczane w walucie innej niż polska. Stąd kwoty na fakturach je dokumentujących również mogą być wyrażone w innych niż polskiej walutach. Wyjątek dotyczy kwoty podatku, która w świetle polskich regulacji dotyczących VAT zawsze musi być wyrażona w polskich złotych.
Przepisy wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług stanowią, że kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności na fakturze.
WAŻNE!
Kwota podatku musi być na fakturze zawsze wyrażona w złotych, niezależnie od tego, w jakiej walucie określona jest kwota należności do zapłaty.
Zapis ten umożliwia, w przypadku kontraktów zawieranych w walutach innych niż złoty polski, wystawianie faktur VAT zawierających cenę netto wyrażoną w walucie wynikającej z kontraktu oraz kwotę VAT w złotych. Wobec powyższego wystawca faktury ma obowiązek przeliczenia kwot podatku, wykazywanych na fakturach, na złote, jeżeli należność jest określona w innej walucie.
Kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazywane na fakturze, przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Jeżeli faktura nie jest wystawiana w obowiązującym terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. W sytuacji gdy na dzień wystawienia faktury lub na dzień powstania obowiązku podatkowego bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
WAŻNE!
Podmiot, który chce wystawiać faktury w walucie obcej, powinien dla własnej wygody przyjąć opcję wystawiania faktur, w której uwzględni przeliczone na polską walutę również wartości netto i brutto, które przenoszone są do ewidencji, a te powinny być prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. Ułatwi to sporządzenie deklaracji VAT-7, w której również wartości netto i kwoty podatku podaje się w złotych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK